16 ARALIK 2016

YENİMAHALLE NAZIM HİKMET KONGRE VE SANAT MERKEZİ

Saat: 20:00

MARGARIDA /FADO – PORTEKİZ

Margarida – Fado

Artur Caldeira – Portekiz Gitarı

Daniel Paredes – Gitar 

“ŞEFİKA KUTLUER DE 2 FADO ESERİNİ FLÜTÜ İLE SESLENDİRECEKTİR” 

       

 “Sihirli Flüt” ünvanlı uluslararası sanatçımız Şefika Kutluer adına düzenlenen festivalin 7.si bu sene 2-20 Aralık 2016 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da gerçekleşiyor.

Festivalin 16 Aralık konseri Ankara Nazım Hikmet salonunda Portekiz’den gelecek Fado grubu ile yapılıyor.

Portekiz’den gelecek ünlü Fado’cu Margarida’nın Portucalis grubu eşliğinde vereceği, Portekiz’in duygulu halk müziği, Fado konserinde ünlü Fado eserleri seslendiriliyor. Portekiz’de 2014 yılı Fado yarışması büyük ödülünü kazanan Margarida Moreira Portekiz Halk müziği ile geleneksel Fado’yu kaynaştıran Portekiz’in en önemli sanatçılarından. Portekiz halkının yazgısı Fado, halkın öz müziğidir. Fado Portekizcede kader demektir ve özellikle hasret duygularını haykırır.

Klasik gitar ritmi verip her şarkının balansını sağlarken, Portekiz gitarı şarkıcı ile, Fado’da vurgulanan duyguları kuvvetlendiren, sürekli bir diyalog içindedir. Bu konserde klasik gitar klasik eğitimden gelen genç ve yetenekli müzisyen Daniel Paredes ve Portekiz gitarı ise bugüne kadar birçok önemli Fado sanatçısına eşlik etmiş, kayıtlar gerçekleştirmiş ve ayrıca klasik müzik kariyerine hem öğretmen hem de solist olarak devam eden Artur Caldeira tarafından çalınmaktadır.

Bu akşamki konserin sürprizi ise; 2 Fado eserini Şefika Kutluer’in duygu yüklü flütünden dinleyecek olmamızdır…

Tam: 1. Kategori 40 TL, 2. Kategori: 30 TL 

Öğrenci: 20 TL

Salon tahsisi için Yenimahalle Belediye’sine, katkılarından dolayı Portekiz Büyükelçiliği’ne ve Institute Camoes‘e teşekkür ederiz.