4 ARALIK 2017

YENİMAHALLE NAZIM HİKMET KONGRE VE SANAT MERKEZİ

Saat: 19:30

 

KEREM GÖRSEV & ŞEFİKA KUTLUER

Şefika Kutluer ve Kerem Görsev aynı sahnede…

“Klasik Caz”

 

Klasik ve Caz dünyalarının bu 2 önemli müzisyeni “klasik caz” ve Kerem Görsev bestelerini çalmak üzere bir araya geliyorlar… 

 

  

1. Kategori – 40 TL-Öğrenci 25 TL
2. Kategori – 30 TL-Öğrenci 20 TL

Kerem Görsev 28 Haziran 1961’de İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 1967 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’nda başladı ve 1972 yılından sonra İstanbul Devlet Konservatuarı’nda devam etti. Caz tutukusu konservatuar yıllarında başlayan Kerem Görsev çeşitli klüplerde ve konserlerde bir çok Türk ve yabancı müzisyenle çalma imkanına kavuştu. Ed Howard, Rabin Kenyata, Doris Troy, Vinnie Night, Eric Revis, LaVerne Butler, Allan Harris, Clifford Jarvis, Harvey Thompson, Russell Gunn, Steve Kirby, Alvester Garnett ve Marcus Strickland bu sanatçılardan bazılarıdır. .

İlk beste denemelerine 1990 yıllarında başlayan Görsev, 1994 yılında ilk albümü olan “Hands and Lips” in kayıtlarını bitirdi. 1996 yılında ikinci albümü “I Love May”, 1997 yılında üçüncü albümü “For Murat” ve daha sonra dördüncü albümü “Relaxing” i 1998 yılında tamamladı. Bu yıllarda Kerem Görsev, Eric Revis ve Can Kozlu’dan oluşan üçlü konserler ve festivallerle geniş kitlelere ulaşmaya başladı. 1998 yılında Eskişehir Festivali’ndeki iki konserde Elvin Jones Jazz Machine grubunda çaldı

Kerem Görsev ve Allan Harris ortak çalışması “Laid-Back” 1950 ve 1960’ların Broadway film müzikleri ve Amerikan caz standartlarından oluşan beşinci albümü olarak 1999’da bitirdi.

1999 yılında St. Petersburg’a giden sanatçı St. Petersburg Philarmonic Orchestra ile kendi bestelerinden oluşan “November in St. Petersburg” albümünün kayıtlarını yaptı. Orkestrayı Erol Erdinç yönetti, orkastra düzenlemelerini Kamil Özler yaptı. Bu albüm 2000 yılında çıktı. Bu albümün ilk konseri 7. İstanbul Caz Festivali’nde St. Petersburg Filarmoni Orkestra ile birlikte gerçekleşti. Daha sonra bir çok konserde farklı orkestralarla sergilenen eserin konserleri devam etmektedir.

Kerem Görsev 2001 yılının sonbaharında çıkan yedinci albümü “Warm Autumn” un kayıtları New York’da yaptı. Müzikal danışmanlığını Eric Revis’ in yaptığı albümde Russell Gunn, JD Allen, Jason Jackson, Eric Revis, Alvester Garnett, Kahlil Kewane Bell çaldılar

Haziran 2002′ de Kerem Görsev, sekizinci albümü olan “Existence”ı tamamladı. Bu albümde Reyent Bölükbaşı çellosuyla, Volkan Hürsever kontrabasta ve Ateş Tezer davulda yer aldılar. 9. İstanbul Caz Festivali’ nde ki “Existence ” konseri gerçekleşti. Kerem Görsev’ in kendi bestelerinden oluşan bu albümün teması klasik müzik ile caz müziklerinin buluşması oldu.

Kerem Görsev, dokuzuncu albümü olan “Meeting Point” ı 18 Kasım 2003′ te New York’ da kaydetti. Albümdeki tüm besteler de sanatçıya ait. Albümde Eric Revis kontrabas, Alvester Garnett davul, Russell Gunn trompet, Marcus Strickland tenor ve soprano saksafon ve Kerem Görsev piyano çaldı. Bu albüm Mart 2004 müzikseverlerle buluştu.

Bu projeyi kayıtları Mayıs 2005′ de MİAM stüdyolarında gerçekleşen “Orange Juice”‘ adlı albüm takip etti. Bu albümde Kerem Görsev’ le birlikte Volkan Hürsever kontrabas, Cengiz Baysal davulda yer aldılar. Albüm 2005 yılında Ekim ayında dinleyicileriyle buluştu. Kerem Görsev 2006 yılında 12. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’ nde Kağan Yıldız ve Cengiz Baysal ile birlikte bu projeyi çaldı. Bu konserin tamamı kaydedilerek 2007 yılında konser DVD’ si haline getirildi.

2006 yılında konser çalışmalarına devam etmekte olan Kerem Görsev yurtiçinde bir çok şehirde yurtdışında da Bakü, Kopenhag, Muenster, Coesfeld, Stuttgart , İslamabad olmak üzere bir olmak üzere bir çok festival, üniversite konserleri ve organizasyonlarda yer aldı. Kerem Görsev Trio , Litvanya’ da Uluslarası Vilnius Jazz Festivali’ nin açılış konserini verdi.

Sanatçı, 2007 Nisan ayında New York’ ta Allan Harris ile birlikte tekrar biraraya gelerek “Back Again” isimli albüm kayıtlarını tamamladı. Bu albümün konsepti 1950 ve 1960 yıllarının caz standartlarından oluşan duo albüm Mayıs ayında çıktı. Kerem Görsev, 2007 yılına yutiçinde çeşitli illerde ve yurtdışında Bologna, İtalya’da konserlerle devam etti.

1 şubat 2008’de, Viyana Kafeesiederball’ ‘da Kerem Görsev & İstanbul Jazz Band konserini verdi. 2008 yılında konser progamına Lefke Üniversitesi konseriyle devam eden sanatçı Temmuz 2008’de 36. Pescara Jazz Festivali ve 35. Umbria Jazz Festivali’lerinde Kerem Görsev Trio olarak katıldı .Kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman’ıdan oluşan yeni grubuyla Ekim ayında 18.Akbank Caz Festivali’nde sahne aldı. Sanatçı yılın son konserini, St.Petersburg Filarmoni Orkestrası’yla birlikte St.Petersburg’da Aralık ayında verdi. Bu konserde Kerem Görsev’in “November in St.Petersburg” projesi sergilendi.

“Diversion” adlı sekiz yeni bestesinden oluşan son projesinin kayıtlarını Aralık ayında tamamlayan Kerem Görsev’e bu albümde kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman eşlik etti. Albüm Ocak 2009 piyasaya çıktı. Sanatçı bu projesiyle ilk olarak 6. Uluslararası İzmir Caz Festival’inde seyirciyle buluştu. Daha sonra, Şubat ayında Umman ‘da Muskat şehrinde iki konser veren Kerem Görsev yıl içinde konserlerine devam etti. Son olarak, 2 Temmuz 2009’da Fatih Erkoç ile birlikte 16.Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin açılış konserini verdi.

Kerem GörsevTrio 2009 yılının ikinici yarısı ve 2010 başlangıcıında Türkiye’de bir çok farklı ilde konserler verdi, fesitvallere katıldı. Diversion projesinin yer aldığı bu konser ve festivalle İzmir, Side, Alanya, Antalya , Manisa ve Istanbul’da çeşitli konser salonlarında gerçekleşti . 2010 yılında Uluslararası  Ankara Caz Festivali’nde yer alan Kerem Görsev Trio daha sonra Gaziantep, Antakya ve Adana ‘da konserler verdi. Kerem Görsev, bu trio konser serisinin ardından farklı bir konsept ile ünlü Amerikalı  caz vokalisti Allan Harris ile beş konser gerçekleştirdi.

Londra Abbey Road Studio’larında London Philharmonia Orchestra ile 12-13 Nisan 2010’da gerçekleşen “Therapy” albümünün kayıtlarında orkestrayı Alan Broadbent yönetti. Kerem Görsev’in on bestesinin yer aldığu albümde tüm düzenlemeler Kamil Özler’e ait. Kayıtlarda Kerem Görsev ile birlikte tenor saksafonda Ernie Watts, kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman yer aldı. Albüm 2010 Aralık ayında piyasa çıktı.

Kerem Görsev 2011 yılında 62.Dubrovnik Summer Festival ve Marciac Jazz Festival’lerinde  yer aldı. Kerem Görsev 2012 yılında konserlerine trio ve büyük orkestra olmak üzere devam etti. 2012  Eylül ayında Bologna’da Erol Erdinç’in yönetimindeki Filarmonica Arturo Toscanini ile kendi bestelerinden oluşan bir konser verdi

2013 yılına yaylı orkestralarla birlikte “Therapy” konser serisiyle başlayan sanatçı, Alan Broadbent yönetiminde ve Ernie Watts’ın saksafonuyla katıldığı üç konser gerçekleştirdi. İstanbul CRR Senfoni Orkestrasıyla İstanbul’da başlayan turneye 20. İzmir Uluslararası Caz Günleri’nin açılış konseriyle devam edildi.  Serinin son konseri 16. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin kapanış konseri oldu. Tüm konserlerde orkestraya Kerem Görsev Trio’da kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman yer aldılar.

Kerem Görsev son albümü “To Bill Evans” kayıtlarını 12-13 Mart, 2013’de Prag’da tamamladı. City of Prague Philharmonic Orchestra’yla birlikte yapılan kayıtlarda orkestrasyı Alan Broadbent yönetti.  Albüm Alan Broadbent’in düzenlediği yedi Kerem Görsev bestesinden oluşmaktadır. Kayıtlarda , kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman yer aldırlar. Kerem Görsev, Alan Broabent’in yönettiği City of Prague Philharmonic Orchestra’yla birlikte yaptığı “To Bill Evans” albümünü Mart 2014 yılında Prag’da kaydetti. Kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman’ın yer aldığı albüm Alan Broadbent’in düzenlediği yedi Kerem Görsev bestesinden oluşmaktadır. Kerem Görsev Trio, 20. Uluslararası İstanbul Caz Festivalinde Deuctsche Philharmonie Merck Orkestra ile birlikte bu albümün konserini verdi.

2014 yılına Grammy ödüllü saksafon sanatçısı Ernie Watts ile “Emirgan” albümünü İstanbul’da kaydetti. Albümde kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman yer aldılar. Kerem Görsev Trio & Ernie Watts bu albümün konserlerini sırayla 12. Uluslararası Alanya Caz Günleri, İzmir ve Bologna’da verdiler. Sanatçının 9 bestesinden oluşan “Emirgan” albümü Kasım 2014’de piyasa çıktı.

Kerem Görsev 2014 yılında ayıca Alan Broadbent ile İzmir ve İstanbul’da çift piyano konserleri verdi.

Kerem Görsev Diskografi:

Hands & Lips (1995)
I Love May (1996)
For Murat (1997)
Relaxing (1998)
Laid Back (1999) 
November in St.Petersbourg (2000)
Warm Autumn (2001)
Existence (2002)
Meeting Point (2004)
Orange Juice (2005)
Back Again (2007)
Diversion (2009)
Therapy (2010)
To Bill Evans (2013)
Emirgan (2014)

Salon tahsisi için Yenimahalle Belediye’sine teşekkür ederiz.