11 dec 2019

December 11, 2019 Wednesday (7:30 pm) Ankara University FLHG (DTCF) FARABI HALL

FLUTE & HARP RECITAL

ŞEFİKA KUTLUER, FLUTE

ZEYNEP ÖYKÜ, HARP

PROGRAMME:

Bach – Ibert – Ravel – Morlacchi – Faure – Drigo

PRESENTATION: A. Refik Kutluer – “Preservation Needs Knowledge – 4″

Refik Kutluer will present the 4th version of his talk titled “ Preservation requires knowledge 4”, before the concert and talk about his recent article that has been published at the International Magazine “Ancient Origins”. He has been accepted as a writer to the “Ancient Origins” magazine.

 

Zeynep Öykü, arpa geleneksel yollarla başlamamış, arpa olan tutkusunun peşinde dünyayı gezerek, tüm dünyadan farklı arp tekniklerini harmanlamış bir arpisttir. Arpı ilk kez çocukluğunda izlediği bir Japon filminde gördüğünde, çok uzak bir hayalden ibaretti. Taa ki Cambridge’de bir vitrinde arpı ilk kez yakından görene kadar.

Orada gördüğü ilk arp ile başlayan serüveni onu ilk olarak İrlanda’ya götürdü, kulaktan kulağa aktarılan kelt arpı geleneği ile tanıştı. Daha sonra Kaliforniya’da doğaçlama müzik üzerine çalışan arpist Susan Allen ile arpa daha farklı bir bakış açıdan bakmaya başladı. Klasik arp dünyasında ise yine bu türün en büyük isimleri, Fransa’da Isabelle Perrin, Marie Pierre Langlamet, Sylvain Blassel, Hollanda’da Erika Waardenburg, Ernestine Stoop ve Saskia Kingma, ve caz arpisti Rosetty de Ruiter ile çalıştı. Stüdyo deneyimlerinden memnun kalmadığı için arp eğitimi dışında, İngiltere’de Ses Mühendisliği alanında da eğitim aldı.

Arp ile yapılabileceklerin sınırını zorlamak isteğiyle, Amerika’lı Black Metal grubu Wolves in the Throne Room, Finlandiya’lı Senfonik Metal grubu Imperia, Finlandiya’lı Hard Rock grubu Lazy Bones’un albümlerine çaldı, Osmanlı saray müziği ve danslarının izini süren Taksim Taksim isimli projede dansçı Berrak Yedek, tanburi Murat Aydemir ve neyzen Salih Bilgin gibi isimlerin yanında yer aldı. Yine başka bir ilk olarak, Açık Radyo’daki 47tel2el isimli programı ile arp tarihi ve geleneklerini Türkiye’ye tanıttı.

Şu an Istanbul’daki stüdyosunda eğitim vermekte, arpın tanınırlığını arttırma misyonu ile konserler vermektedir. Barok müzik üzerine yoğunlaşan sanatçının “1685” isimli, Bach, Handel ve Scarlatti’nin eserleri üzerine yoğunlaşan ilk solo albümü 2020 yılında piyasaya sürülecektir.

 

Şefika Kutluer was awarded the presidential Medal in Turkey, in 1985, the highest honor that country bestows on an individual, and in 1998 she became a “State Artist”. She has been decorated with “Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”- State Medal – by the President of Italy and with “Austrian Gold Medal of Merit” by the President of Austria, the “Cultural Medal” of the Republic of Kazakhstan and Slovak Republic’s special award – the “Golden Medal of Honour”.
She has been appointed as the “Goodwill Ambassador of Unicef”.
Sefika Kutluer, known as the “Magic Flute” in the world music scene, has released 17 albums, including recordings with the Berlin Philharmony and the British Royal Philharmonic orchestras. HSony has awarded her Carmen Fantasy CD, with a “GOLDEN CD PRIZE”. Her “Bach Sonatas” CD has been chosen as one of the best CDs of the year by the reviewers of the American Record Guide. She also received “GALLO GOLDEN CD COLLECTION” award from Gallo International, based in Switzerland. For her exemplary efforts to classical music Gallo has awarded her the honor of having all her albums designated as “Golden Edition” issues. Her Fado CD has recently been released internationally, as a first for the classical flute on Fado.


Tickets: Biletix

Protocol: 80 TL
1. Category – 40 TL- Student 25 TL
2. Category – 30 TL- Student 25 TL

We’d like to extend our gratitude to Ankara University Rectorate for providing the venue.