Şefika Kutluer Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları için Yurtiçi ve Yurtdışında konserler vermiştir.

21  Eylül 2023 tarihindeki Brüksel konserinden:

UNICEF İYİ NİYET ELÇİSİ ŞEFİKA KUTLUER ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI EŞLİĞİNDE İZMİR’DE CUMHURİYETİMİZİN 100. YIL KONSERİNİ VERDİ. 

Dünyaca ünlü flüt virtüözümüz, Unicef’İn İyi Niyet elçisi, Sihirli Flüt Şefika Kutluer İzmir Ahmet Adnan Saygun Salonunda ayında Narlıdere Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası eşliğinde bir konser verdi.

2019 yılında Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’in hayali olarak yolculuğuna başlayan ‘Çocuk Senfoni Orkestrası’nı, Şefika Kutluer’e eşlik edeceği büyük konser için eğitmenleri Ender Ünal, Cüneyt Deniz ve Gülin Özsakarya hazırladı.

5 kıtada sayısız ülkede konserler vererek ülkemize temsil etmekte olan Kutluer Unicef’in İyi Niyet Elçisi olarak dünya çocukları için faaliyetlerde bulunmaktadır.

Şefika Kutluer uzun yıllardır her vesile ile yardım konserleri yapmaktadır. Birçok yardım derneği adına konserler veren Kutluer düzenlemekte olduğu festival ( www.sefikakutluerfest.com ) çerçevesinde de yardım konserleri yapmaktadır.

Yıllar önce Londra’da çocuklar için düzenlenen bir kongre vesilesi ile dünya çocuklarına armağan ettiği Dünya Ninnileri Cdsini İngiliz Royal Filarmoni orkestrası ile kaydeden Kutluer;

UNICEF’in idealleri doğrultusunda çalışmalar yapıyorum. Türk ve Dünya çocuklarının daha iyi şartlarda yaşamalarına destek olacak projeler geliştiriyorum.

Unicef’e destek olarak her vesile ile tüm çocuklara yardım etmek istiyorum. Ayrıca biliyorum ki çocuklar geleceğimizdir. Onlara yaşana bilinir bir dünya bırakmak zorundayız. Bunun için de doğayı ve insanları korumak çok önemlidir.  Dünya çapında geliştirdiğim kariyerimi kullanarak; tüm dünya çocuklarının daha mutlu, daha huzurlu ve iyi bir çevrede yaşamalarını sağlamak ve onlara sağlık, eğitim ve iyi yaşam imkanları tam olan bir gelecek yaratmak için elimden gelen çalışmaları yapmaktayım. “ demektedir.

 

Birçok uluslar arası ödülü bulunan Şefika Kutluer, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi olmuştur.

Kutluer Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü ilk alan sanatçıdır. New York Times eleştirmenlerinin yazdığı başlık ile  “Sihirli Flüt”  olarak tanınan Kutluer’e, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Şefika Kutluer Kültür ve Turizm Bakanlığı Flüt Solisti olarak görev yapmaktadır.

Rusya’da “En İyi Klasik Müzik Yorumcusu” ödülüne değer görüldü ve “Bravo Altın Ödülü”nü aldı. 25 Nisan 2023’teki törende Şefika Kutluer Bolshoi Theatre Symphony Orchestra eşliğinde bir de konser verdi.

İtalya Cumhurbaşkanı’ndan “İtalyan Devlet Altın Nişanı”,

Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan “Avusturya Altın Devlet Liyakat Nişanı”,

“Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve

Slovak Devlet Altın Madalya’sını aldı.

“Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 “Inter-Lyra” ödülünü kazandı.

2012 yılında Unicef’in “İyi Niyet Elçisi” seçildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’ya değer katanlar ödülüne layık görüldü. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından verilen “Stratejik Vizyon Sahibi Sanatçı Ödülü”nü aldı.

Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede; ABD’de Carnegie Hall, Kennedy Center, Lincoln Center, Rusya’da Bolshoi Theater, Tchaikovsky Hall, St. Petersburg Phil.Hall, Japonya Suntory Hall, Prag Rudolfinum gibi daha birçok meşhur konser salonlarında ve uluslararası müzik festivallerinde konserler vererek çok başarılı eleştiriler aldı.

Radyo-televizyon programlarına katıldı ve “Master Class”lar yaptı.

Ayrıca; Şefika Kutluer TRT Radyo 3 Klasik Müzik kanalında “Duyguların Müziği” isimli bir program hazırlayıp sunmaktadır.

2018’de İsrail Devleti tarafından “Toplumu Pozitif Etkileyen ve Fark Yaratan Kadın Liderler Uluslararası Konferansı”na Türkiye’yi temsilen davet edildi. Mashav organizasyonunda 45 ülkeden üst düzey kadın liderlerle (devlet başkanı, bakanlar, milletvekilleri, yüksek yargı üyeleri) birlikte konuşmalar yaptı ve ayrıca bir de konser verdi.

Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Salonunda, İspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve

Japonya’da Prens Mikasa’nın huzurunda konserler verdi.

1995 yılında, Çin’de düzenlenen 4. Uluslararası Kadın Konferansı’na Türkiye’yi temsilen katılıp bir konser verdi.

Kutluer 2019’da Çin’de düzenlenen “ Asya Medeniyetler Kongresi”nin açılış galasında 40 ayrı Asya ülkesinin sanatçılarının oluşturduğu Asya Senfoni Orkestrasında Türkiye’yi temsilen yer aldı ve Çin devlet Başkanı Şi Cinping ve 80 bin kişilik seyirciye konser verdi. Ardından Çin’de bir konser turnesine çıktı.

Ian Anderson  Kutluer için “Şefika’s Tango” adlı bir eser besteledi. Kutluer Jethro Tull ile “Şefika’s Tango”  eserini de seslendirdiği konserler yaptı.

Arif Melikov, Turgay Erdener, Jose Elizondo, Rene Giessen ve Çetin Işıközlü Kutluer için özel besteler yaptılar.

Claude Bolling ile Jean Pierre Rampal’in anısına konserler verdi.

Kutluer 2010 yılından itibaren her yıl, doğduğu kent Ankara’da, “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”ni (www.sefikakutluerfest.com ) düzenlemektedir.  Ankara dışındaki şehirlerde de düzenlenmeye başlanan Festivalin 13.sü 2022 Aralık ayında gerçekleşmiştir. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali, MICE ve etkinlik sektörünün Oscar’ı kabul edilen “Ace of MICE Awards 2020”de “En iyi Festival” kategorisinde 1. seçildi.

Berlin Filarmoni Orkestrası ile 2, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası ile bir CD kaydı ve konserler yaptı. Sony Classical tarafından çıkarılan  “Carmen Fantasy” adlı albümü “Sony Masterworks” “Altın CD” ödülüne layık görüldü. Kutluer’in “Bach Sonatas” CD’si “American Record Guide” kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi.  Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu”  ödülü aldı, Gallo Kutluer’in 17 CD’sini “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlamaktadır.

Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler almaktadır. Şefika Kutluer’in en son kaydettiği, Annesine adadığı ve annesi için yaptığı bestesini de içeren Solo CD’si dünya çapında dağıtıldıktan sonra Türkiye’de de müzik marketlerdeki yerini almıştır.

Şefika Kutluer Gallo Int’l Management artistidir.