ŞEFİKA KUTLUER’E RUSYA’DAN ALTIN ÖDÜL

    

Klasik müzik dünyasında “Sihirli Flüt” olarak tanınan flüt virtüözümüz Şefika Kutluer, Rusya tarafından organize edilen ve Uluslararası otoritelerden oluşan jüri tarafından, en iyi klasik müzik yorumcusu ödülüne değer görüldü. Ve “Bravo Altın Ödülü”nü aldı.

Bolshoi Tiyatrosu ve JSC Rus Medya Grubu’nun iş birliği ile gerçekleştirilen “ Golden Bravo Awards” Bravo altın ödüllerinin töreni Bolşoy Tiyatrosunun tarihi sahnesinde 25 Nisan 2023’te yapıldı. Törende Şefika Kutluer’e Altın BraVo Ödülü takdim edildi.

Kutluer, dünyanın en ünlü salonlarından Bolşoy’un tarihi salonunda, Bolşoy Senfoni Orkestrası eşliğinde bir de konser verdi ve Muammer Sun’un “Bozkır’ın Sesi” isimli eserini de çalarak Anadolu’nun ruhunu Rusya’ya taşıdı. Diğer kategorilerde; Ünlü orkestra şefi Vladimir Fedoseev ve Çaykovski Senfoni Orkestrası da Kutluer ile birlikte ödül aldı.

Şefika Kutluer, ayrıca 26 Nisan’da Moskova Büyükelçiliği’nde onuruna düzenlenen törende bir resital verdi.

Rusya’dan Şefika Kutluer’e En iyi Klasik Müzik Yorumcusu “ Altın BraVo” ödülü– 25 Nisan Bolshoi Theatre ( Moskova).

Adeta bir Oskar töreni gibi düzenlenen etkinlikte Şefika Kutluer “kırmızı halı”da basın mensuplarının büyük ilgisi ile karşılandı.

“Sihirli Flüt” unvanı ile anılan, dünyaca ünlü flüt sanatçımız, Şefika Kutluer Unicef’in iyi niyet elçisi olarak çocuklar için dünya çapında birçok etkinliğe imza atmaktadır; “İtalyan Devlet Nişanı”, “Avusturya Devleti Altın Nişanı”, “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve “Slovakya Cumhuriyeti Altın Devlet Şeref Madalyası” sahibidir.

Şefika Kutluer, ayrıca; Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”nü bu ödülün ilk ihdas edildiği sene alan sanatçımızdır.

Sihirli Flüt Şefika Kutluer dünya çapında 5 kıtada verdiği sayısız konser ve kaydettiği 17 albüm ile ülkemizin önde gelen sanat elçilerinden.

Şefika Kutluer’in Berlin Filarmoni ile kaydettiği iki ve İngiliz Royal Filarmoni orkestrası ile kaydettiği albümler dahil dünya çapında dağıtımda olan ve çok ilgi gören 17 albümü bulunmaktadır.

Şefika Kutluer ayrıca; Türkiye’nin doğu ile batı arasında önemli bir köprü olmasından ilham alarak, her yıl, “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı bir festival düzenlemektedir.

2010 yılında Ankara’da başlayan sonraki yıllarda Anadolu’nun farklı kentlerine de açılan “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali, – etkinlik sektörünün Oscar’ı kabul edilen “Ace of MICE Awards 2020”de “En İyi Festival” kategorisinde 1. seçilmiştir.

13 yıldır kesintisiz devam edilen festivale hem Batı hem da Doğu ülkelerinden tanınmış sanatçılar, orkestra, şef ve solistler katılmaktadır. 2023 yılında festivali 14.sü sonbaharda gerçekleşecektir.

Kutluer’den mesaj: Şefika Kutluer; “Dünyamıza kültür ve sanat alanında çok önemli sanatçılar ve eserler katmış olan Rusya’dan böylesine büyük ve önemli bir ödül aldığım için büyük mutluluk ve gurur duyuyorum.” demektedir.