5 Aralık 2018

ŞEFİKA KUTLUER & FİLİSTİN GENÇ MÜZİSYENLER ORKESTRASI 

5 ARALIK 2018

ZORLU PSM – İSTANBUL

Saat: 20:30

 

Sunum: Mariam Said “Barenboim-Said Vakfı”

Şef: Eugeniy Chevkenov

Solistler:

Şefika Kutluer, Flüt

Bakr Khleifi, Ud

  

 

ŞEFİKA KUTLUER VE FİLİSTİN GENÇ MÜZİSYENLER ORKESTRASI

Festivalin 5 Aralık konseri İstanbul’da Zorlu PSM Turkcell Platinum Drama Sahnesi’nde Filistin’den gelerek Şefika Kutluer’e eşlik edecek Daniel Barenboim ve Filistinli entellektüel Edward Said tarafından kurulan Filistin Genç Müzisyenler Orkestrası eşliğinde yapılıyor.

 

FİLİSTİN GENÇ MÜZİSYENLER ORKESTRASI İLK KEZ TÜRKİYE’DE, ŞEFİKA KUTLUER FESTİVALİNDE…

Daniel Barenboim ve yakın arkadaşı Filistinli entellektüel Edward Said Filistin Ramallah’ta genç müzisyenlerden oluşan Barenboim – Said Vakfı’na bağlı çalışan bu orkestrayı kurdu. Bugüne kadar Ramallah, Kudüs, Bethlehem’de dünyaca ünlü şefler eşliğinde konserler veren ve ülkemize ilk kez gelecek olan Filistin Genç Müzisyenler Orkestrası Filistin’in dünyaya açılan yüzüdür.

Filistin halkının yıllardır gördüğü baskı, bereketli toprakların nimetlerinden uzak izole yaşamaya mahkum edilişleri, engellenen eğitim, cahil kalmaya zorlanan bir toplum, yetersizlikler sonucu medeni imkanlardan faydalanamamasına bir son vermek isteyen Daniel Barenboim ve Edward Said Filistinli gençleri eğitmek üzere bu vakfı kurdular.

Dünya çapında ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim sosyal sorumluluklarını derinden hisseden ve haksızlıklara karşı durarak sürekli bu konularda yazan bir sanatçı.

Yakınlarda kaybettiğimiz Edward Said ise hayatını Filistin halkına adamış Filistinli bir düşünür ve yazar. Artık onun misyonunu eşi Mariam Said devam ettirmektedir ve Mariam Said konserden önce Edward Said’in D.Barenboim’la birlikte gerçekleştirdiği bu büyük proje hakkında bilgi verecekitir.

Orkestra elemanları Barenboim Said vakfının Ramallah’ta kurduğu konservatuvarda öğrenimlerini görmekte ve evrensel müzik yaptıkları bu orkestra sayesinde dünya çapında ses getirmektedirler.

Dünyaca ünlü flüt virtüözümüz Sihirli Flüt ünvanlı Şefika Kutluer’in solist olarak katılacağı konserde orkestrayı Viyana Ekonomik Forum Kültür Komitesi’nin başkanı ve  Ensemble Concertante Vienna’nın kurucusu ve müzik direktörü olan şef Eugeniy Chevkenov yönetecektir.

Unicef’in iyi Niyet elçisi olarak yıllardır dünya çocuklarına yönelik projelere imza atan Şefika Kutluer konserde solist olarak yer alacaktır.

Konserde ayrıca Kudüs doğumlu ve12 yaşında Barenboim’ın “West Eastern Divan Orkestra”sının üyesi olmayı başaran Filistinli genç Ud sanatçısı Bakr Khleifi bir Filistin eseri olan “Ud ve Yaylılar için Fantazi’yi seslendirecektir.

Konser Mozart’ın 40. Senfonisi  ile devam edecektir.

İlk konser 4 Aralık 2018 Salı akşamı 19:30’da Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde verilecek ve ertesi gün 5 Aralık Çarşamba 20:30’da İstanbul Zorlu PSM Turkcell Platinum Drama sahnesinde tekrarlanacaktır.  

Unicef’in iyi niyet elçisi olan ve çocuklar için dünya çapında birçok etkinliğe imza atan Şefika Kutluer; İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”)  “İtalyan Devlet Nişanı”,  “Avusturya Cumhuriyeti  Altın Liyakat Nişanı” , “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve “Slovakya Cumhuriyeti Altın Devlet Şeref Madalyası”  sahibi.

Şefika Kutluer, ayrıca; Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”nü bu ödülün ilk ihdas edildiği sene alan sanatçımız.

 

 

 

Barenboim-Said Vakfı’na katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 

 

Tickets: 110.00 TL – 82.50 TL

Students: 90.00 TL 67.50 TL