4 Ekim 2012

ŞEFİKA KUTLUER & KEREM GÖRSEV RESİTALİ

ŞEFİKA KUTLUER VE KEREM GÖRSEV’İN İLK RESİTALİ

Şefika Kutluer, Flüt – Kerem Görsev, Piyano

İlk kez aynı sahneyi paylaşacak bu 2 önemli müzisyenimiz Caz standartları ve Klasiklerden örnekler sunacakları bir resital veriyorlar.

PROGRAM

Jazz Standarts and Classics

Kerem Görsev

     28 Haziran 1961’de İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 1967 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’nda başladı ve 1972 yılından sonra İstanbul Devlet Konservatuarı’nda devam etti. Caz tutukusu konservatuar yıllarında başlayan Kerem Görsev çeşitli klüplerde ve konserlerde bir çok Türk ve yabancı müzisyenle çalma imkanına kavuştu. Ed Howard, Rabin Kenyata, Doris Troy, Vinnie Night, Eric Revis, LaVerne Butler, Allan Harris, Clifford Jarvis, Harvey Thompson, Russell Gunn, Steve Kirby, Alvester Garnett ve Marcus Strickland bu sanatçılardan bazılarıdır. .

İlk beste denemelerine 1990 yıllarında başlayan Görsev, 1994 yılında ilk albümü olan “Hands and Lips” in kayıtlarını bitirdi. 1996 yılında ikinci albümü “I Love May”, 1997 yılında üçüncü albümü “For Murat” ve daha sonra dördüncü albümü “Relaxing” i 1998 yılında tamamladı. Bu yıllarda Kerem Görsev, Eric Revis ve Can Kozlu’dan oluşan üçlü konserler ve festivallerle geniş kitlelere ulaşmaya başladı. 1998 yılında Eskişehir Festivali’ndeki iki konserde Elvin Jones Jazz Machine grubunda çaldı

Kerem Görsev ve Allan Harris ortak çalışması “Laid-Back” 1950 ve 1960’ların Broadway film müzikleri ve Amerikan caz standartlarından oluşan beşinci albümü olarak 1999’da bitirdi.

1999 yılında St. Petersburg’a giden sanatçı St. Petersburg Philarmonic Orchestra ile kendi bestelerinden oluşan “November in St. Petersburg” albümünün kayıtlarını yaptı. Orkestrayı Erol Erdinç yönetti, orkastra düzenlemelerini Kamil Özler yaptı. Bu albüm 2000 yılında çıktı. Bu albümün ilk konseri 7. İstanbul Caz Festivali’nde St. Petersburg Filarmoni Orkestra ile birlikte gerçekleşti. Daha sonra bir çok konserde farklı orkestralarla sergilenen eserin konserleri devam etmektedir.

Kerem Görsev 2001 yılının sonbaharında çıkan yedinci albümü “Warm Autumn” un kayıtları New York’da yaptı. Müzikal danışmanlığını Eric Revis’ in yaptığı albümde Russell Gunn, JD Allen, Jason Jackson, Eric Revis, Alvester Garnett, Kahlil Kewane Bell çaldılar

Haziran 2002′ de Kerem Görsev, sekizinci albümü olan “Existence”ı tamamladı. Bu albümde Reyent Bölükbaşı çellosuyla, Volkan Hürsever kontrabasta ve Ateş Tezer davulda yer aldılar. 9. İstanbul Caz Festivali’ nde ki “Existence ” konseri gerçekleşti. Kerem Görsev’ in kendi bestelerinden oluşan bu albümün teması klasik müzik ile caz müziklerinin buluşması oldu.

Kerem Görsev, dokuzuncu albümü olan “Meeting Point” ı 18 Kasım 2003′ te New York’ da kaydetti. Albümdeki tüm besteler de sanatçıya ait. Albümde Eric Revis kontrabas, Alvester Garnett davul, Russell Gunn trompet, Marcus Strickland tenor ve soprano saksafon ve Kerem Görsev piyano çaldı. Bu albüm Mart 2004 müzikseverlerle buluştu.

Bu projeyi kayıtları Mayıs 2005′ de MİAM stüdyolarında gerçekleşen “Orange Juice”‘ adlı albüm takip etti. Bu albümde Kerem Görsev’ le birlikte Volkan Hürsever kontrabas, Cengiz Baysal davulda yer aldılar. Albüm 2005 yılında Ekim ayında dinleyicileriyle buluştu. Kerem Görsev 2006 yılında 12. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’ nde Kağan Yıldız ve Cengiz Baysal ile birlikte bu projeyi çaldı. Bu konserin tamamı kaydedilerek 2007 yılında konser DVD’ si haline getirildi.

2006 yılında konser çalışmalarına devam etmekte olan Kerem Görsev yurtiçinde bir çok şehirde yurtdışında da Bakü, Kopenhag, Muenster, Coesfeld, Stuttgart , İslamabad olmak üzere bir olmak üzere bir çok festival, üniversite konserleri ve organizasyonlarda yer aldı. Kerem Görsev Trio , Litvanya’ da Uluslarası Vilnius Jazz Festivali’ nin açılış konserini verdi.

Sanatçı, 2007 Nisan ayında New York’ ta Allan Harris ile birlikte tekrar biraraya gelerek “Back Again” isimli albüm kayıtlarını tamamladı. Bu albümün konsepti 1950 ve 1960 yıllarının caz standartlarından oluşan duo albüm Mayıs ayında çıktı. Kerem Görsev, 2007 yılına yutiçinde çeşitli illerde ve yurtdışında Bologna, İtalya’da konserlerle devam etti.

1 şubat 2008’de, Viyana Kafeesiederball’ ‘da Kerem Görsev & İstanbul Jazz Band konserini verdi. 2008 yılında konser progamına Lefke Üniversitesi konseriyle devam eden sanatçı Temmuz 2008’de 36. Pescara Jazz Festivali ve 35. Umbria Jazz Festivali’lerinde Kerem Görsev Trio olarak katıldı .Kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman’ıdan oluşan yeni grubuyla Ekim ayında 18.Akbank Caz Festivali’nde sahne aldı. Sanatçı yılın son konserini, St.Petersburg Filarmoni Orkestrası’yla birlikte St.Petersburg’da Aralık ayında verdi. Bu konserde Kerem Görsev’in “November in St.Petersburg” projesi sergilendi.

“Diversion” adlı sekiz yeni bestesinden oluşan son projesinin kayıtlarını Aralık ayında tamamlayan Kerem Görsev’e bu albümde kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman eşlik etti. Albüm Ocak 2009 piyasaya çıktı. Sanatçı bu projesiyle ilk olarak 6. Uluslararası İzmir Caz Festival’inde seyirciyle buluştu. Daha sonra, Şubat ayında Umman ‘da Muskat şehrinde iki konser veren Kerem Görsev yıl içinde konserlerine devam etti. Son olarak, 2 Temmuz 2009’da Fatih Erkoç ile birlikte 16.Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin açılış konserini verdi.

Kerem GörsevTrio 2009 yılının ikinici yarısı ve 2010 başlangıcıında Türkiye’de bir çok farklı ilde konserler verdi, fesitvallere katıldı. Diversion projesinin yer aldığı bu konser ve festivalle İzmir, Side, Alanya, Antalya , Manisa ve Istanbul’da çeşitli konser salonlarında gerçekleşti . 2010 yılında Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde yer alan Kerem Görsev Trio daha sonra Gaziantep, Antakya ve Adana ‘da konserler verdi. Kerem Görsev, bu trio konser serisinin ardından farklı bir konsept ile ünlü Amerikalı caz vokalisti Allan Harris ile beş konser gerçekleştirdi.

Kerem Görsev yeni albümü “Therapy” kayıtlarını tamamladı. Londra Abbey Road Studio’larında London Philharmonia Orchestra ile 12-13 Nisan 2010’da gerçekleşen kayıtlarda orkestrayı Alan Broadbent yönetti. Kerem Görsev’in on bestesinin yer aldığu albümde tüm düzenlemeler Kamil Özler’e ait. Kayıtlarda Kerem Görsev ile birlikte tenor saksafonda Ernie Watts, kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman yer aldı. Albüm 2010 Aralık ayında piyasa çıktı.

Kerem Görsev 2011 yılında 62.Dubrovnik Summer Festival ve Marciac Jazz Festival’lerinde yer aldı.

 

Şefika Kutluer

Flüt Solisti

 

ALLAH VERGİSİ KABİLİYET, SEÇİLMİŞ İNSAN

ŞEFİKA KUTLUER FLÜTÜ ÇALMASI ŞART OLDUĞU İÇİN ÇALIYOR ÇÜNKÜ O FLÜT İÇİN YARATILMIŞ. GERÇEKTEN KUTSAL, ALLAH VERGİSİ ÇOK ENDER VE DEĞERLİ BİR KABİLİYET. KUTLUER, SEÇİLMİŞ İNSAN OLMANIN KUTSANMIŞLIĞINI HİSSETMELİ
American Record Guide

1979 yılında üstün başarı ile Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu. Kariyer çalışmalarına Viyana’da ve Roma’da S.Cecilia Akademisi’nde devam etti. Ankara Devlet Konservatuarı’nda flüt öğretmenliği yaptı.

Birçok uluslar arası ödül alan sanatçı, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi oldu. 1995’de Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü alan sanatçıya, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. “Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 “Inter-Lyra” ödülünü kazandı. 2009 yılında İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”) İtalyan Devlet Nişanı aldı. 2011 yılında Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan “Avustrurya Altın Liyakat Nişanı” aldı. Sony Classical tarafından çıkarılan “Carmen Fantasy” adlı albümü “Altın CD” ödülüne layık görüldü. Kutluer’in “Bach Sonatas” CD’si American Record Guide kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi. Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu” ödülü aldı, Gallo Kutluer’in bütün CD’lerini “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlamaktadır.

Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı, radyo-televizyon programları yaptı, çok başarılı eleştiriler aldı. Uzmanlık sınıfı ve atölye çalışmaları yaptı.

Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sarayında, İspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi.

New York Times eleştirmeninin taktığı unvan “Sihirli Flüt” diye tanınan Kutluer, dünyanın pek çok yerinde televizyon ve radyo programında çaldı.

Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası, Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası, City of London Sinfonia, St.Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri, Festival Strings Lucerne gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, CD kayıtları yaptı. Ian Anderson Kutluer için “Şefika’s Tango” adlı bir eser besteledi. Kutluer Jethro Tull ile “Şefika’s Tango” eserini de seslendirdiği konserler yaptı.
Claude Bolling ile Jean Pierre Rampal’in anısına konserler verdi.
Dünyada sağladığı popülarite ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in dünya piyasasında bulunan 16 CD’si Pan Classical, Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmaktadır. Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler almaktadır.

Kutluer doğduğu kent Ankara’da bir Uluslar arası Festival başlatmıştır. 1. ve 2. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali “Doğu Batı ile Buluşuyor” (www.sefikakutluerfest.com ) Kutluer tarafından 2010 ve 2011 Eylül-Ekim aylarında düzenlenmiştir ve 2012’de 3.sü yapılan festival her yıl aynı dönemde tekrar edilmektedir.
Şefika Kutluer T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist sanatçısıdır. Avrupa Birliği Oda Orkestrası Kutluer’i sürekli solisti olarak ilan etmiştir.