4 Ekim 2013

Ankara Resim ve Heykel Müzesi, 20:00

Biletler:  30 – 40TL (Öğrenci İndirimi: 10TL )

Şefika Kutluer ve David Wright Resitali

Şefika Kutluer, Flüt  –  David Wright,  Klavsen

PROGRAM

J.S.Bach – Sonata E flat BWV 1031

Allegro moderato – Siciliano – Allegro

J.S.Bach – Sonata B minor BWV 1030

Andante – Largo e dolce – Presto/Allegro

ARA

C.W. Gluck- Dance of the Blessed Spirits

J. S. Bach – Air from Suite N.3 D Major

J. Ungar – Ashokan Farewell

T. Albinoni – Adagio

J.S.Bach- Sonata G minor BWV 1020

Allegro – Adagio – Allegro

David Wright – Klavsen

İngiliz Klavsenci David Wright 21 Mart 1985 ‘te Londra’nın batı ucundaki Bethnal Green’de doğdu. David Wright çocukluğunda hiç müzik eğitimi görmedi ve kendi başına kulaktan dolma metotlarla müzik öğrenmeye başladı. 16 yaşına geldiğinde ilk piyano derslerini aldı ve nota okumayı öğrendi. Daha sonra klavsen, org ve “viyola da gamba” öğrenimi görerek Trinity College of Music’i “erken dönem müzik” “Ella Kidney” ödülünü kazanarak bitirdi.

2003 yılında Royal College of Music’den, üst üste 2 yıl “3. Richard” ve “Yüzyıl Fonu” ödüllerini kazanarak, mezun oldu.

Aynı yıl, 2 yılda bir Londra Feton House’da yapılan bir uluslar arası etkinlik olan,  prestijli, Broadwood Klavsen Yarışmasında 1.lik ödülü kazandı ve Benton Fletcher klavyeli eski çalgılar koleksiyonuna sahip olan bu tarihi mekanın sürekli sanatçısı oldu.

Hem solist hem de eşlikçi olarak dünyanın önde gelen müzisyenleri ve müzik toplulukları ile çalışmaktadır. The Blind Beggar of Bethnal Green operasından Thomas Arne’nin Baladı’nın ilk modern performansı da dahil birçok konseri klavsen çalarak yönetmiştir.

Dartington Uluslar arası Yaz Okulunun düzenli sanatçıları arasındadır ve English Touring Opera ile  bir çok operada müzik direktör yardımcısı olduğu English Bach Festival’in repetitörü olarak çalışmaktadır.

David’in radyo ve televizyon kayıtları arasında, her ikisi de BBC Radyo 3 için,  York eski dönem müzik yarışması finalisti olarak ve Handel House Müzesinde solist olarak yaptığı performanslar bulunmaktadır. Yakın zamanda ise Belfast Müzik Festivalindeki resitali BBC Kuzey İrlanda’da yayınlanmıştır.

Eşlikçi  ve solist olarak, sıkça dünya çapında turneler yapan London Concertante grubu ile sürekli çalışmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde, Jean-Claude Malgoire’un yardımcı müzik direktörü olarak bir Rameau’s Platée at the Megaron prodüksiyonunda Atina’da English Bach Festival orkestrası ile çalıştı ve aynı orkestra ile yapacağı yeni yıl konserlerinde Monteverdi’nin L’Orfeo’sunu seslendirecektir.

2006 ve 2007 yıllarında David Wright’ın zamanının çoğu J.S. Bach’s Goldberg Variations (BWV 988)’a adanmıştır ve bu eserleri İngiltere ve yurt dışında sıkça seslendirmiştir.

Cd kayıtları da bulunan David Wright Şefika Kutluer’in 2013 başındaki İngiltere turnesinde sanatçıya eşlik etmiştir ve 4. Uluslar arası Şefika Kutluer Festivali “Doğu Batı ile Buluşuyor”a katılmaktadır.

Şefika Kutluer – Flüt Solisti

1979 yılında üstün başarı ile Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu.  Kariyer çalışmalarına Viyana’da ve Roma’da S.Cecilia Akademisi’nde devam etti. Ankara Devlet Konservatuarı’nda flüt öğretmenliği yaptı.

Birçok uluslar arası ödül alan sanatçı, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi oldu. 1995’de Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü alan sanatçıya, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. “Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 “Inter-Lyra” ödülünü kazandı. 2009 yılında İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”)  İtalyan Devlet Nişanı aldı. 2011 yılında Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan “Avustrurya Altın Liyakat Nişanı” aldı. 2012 yılında Unicef’in “İyi Niyet Elçisi” seçildi. Sony Classical tarafından çıkarılan  “Carmen Fantasy” adlı albümü “Altın CD” ödülüne layık görüldü. Kutluer’in “Bach Sonatas” CD’si American Record Guide kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi.  Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu”  ödülü aldı, Gallo Kutluer’in  bütün CD’lerini “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlamaktadır. 

Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı, radyo-televizyon programları yaptı, çok başarılı eleştiriler aldı. Uzmanlık sınıfı ve atölye çalışmaları yaptı.

Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sarayındaİspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi.

New York Times eleştirmeninin taktığı unvan “Sihirli Flüt”  diye tanınan Kutluer, dünyanın pek çok yerinde televizyon ve radyo programında çaldı.

Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası,  Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası, City of London Sinfonia, St.Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri, Festival Strings Lucerne  gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, CD kayıtları yaptı. Ian Anderson  Kutluer için “Şefika’s Tango” adlı bir eser besteledi. Kutluer Jethro Tull ile “Şefika’s Tango”  eserini de seslendirdiği konserler yaptı.

Claude Bolling ile Jean Pierre Rampal’in anısına konserler verdi.

Dünyada sağladığı popülarite ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in dünya piyasasında bulunan 16 CD’si Pan Classical, Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmaktadır. Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler almaktadır.

Kutluer doğduğu kent Ankara’da 4 senedir  “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”ni (www.sefikakutluerfest.com ) düzenlemektedir.

Şefika Kutluer T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist sanatçısıdır. Avrupa Birliği Oda Orkestrası Kutluer’i sürekli solisti olarak ilan etmiştir.  

Salon tahsisi için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür ederiz.