30 Eylül 2010

KONFERANS (18:30)

Prof.Dr. İLBER ORTAYLI
Osmanlı’da Avrupa’yı Etkileyen Kültür ve Sanat

1947 yılında doğan Prof. Dr. İlber Ortaylı; ilk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara’da tamamladı. 1965’te Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1969) ile Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Viyana Üniversitesi’nde Slavistik ve Orientalistik okudu.

Chicago Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmasını Prof. Halil İnalcık ile yaptı. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” ile doktor, 1979’da “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” çalışmasıyla da doçent oldu.1983’te istifa etti. Viyana, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliğiyle birlikte seminerler ve konferanslar verdi. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde Osmanlı tarihinin 16. ve 19. yüzyılı ve Rusya tarihiyle ilgili makaleler yayımladı. 1989 SBF’de İdare Tarihi bilim dalı başkanı olarak göreve başladı.

Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etüdleri komiteleri yönetim kurulu üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesidir. İlber Ortaylı, halen sürdürdüğü Topkapı Sarayı Müzesi Başkanlığı görevinin yanı sıra Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm başkanlığı görevine de devam etmektedir.

Salon tahsisi için T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür ederiz.