29 Ekim 2014

Ankara DTCF Farabi Salonu, Sıhhiye  19:00

Açılış Konseri

“Cumhuriyet Bayramı Konseri”

“Atamızı, Şehit ve Gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.”

 

 

Ünlü tiyatro sanatçımız

Semih Sergen’in eşsiz yorumu ile

İstiklal Marşımız seslendirilecektir.

 

 

Busan Büyükşehir Belediyesi Kore Geleneksel Dans ve Müzik Gösteri Grubu

Kore’nin Busan bölgesinden Ankara’ya ilk kez gelecek sanatçılar, kendi deyişleri ile,  Uluslar arası Şefika Kutluer Festivali sayesinde, bütün dünyaya Geleneksel Kore Müziği ve dansı ile sevgi ve barış mesajları vereceklerdir.

Ankaralı sanatseverler; Kore’nin Geleneksel kültürünün melodi,  ritim, dans ve görsel zenginliğinin muhteşem sergilenişine şahit olacaklar.

Çok renkli geleneksel kıyafetlerle, dinamik ve çok farklı bir müzik ve dans şöleni…

 PROGRAM:

1. Bölüm – Timeless Love – Sonsuz Aşk

Busan Büyükşehir Belediyesi Dans Topluluğu’nun kuruluşunun 40. yıl dönümü için yapılan bu eser, insanoğlunun en büyük konusu ‘Aşk’ı anlatmaktadır. Öldükten sonra da unutulmayan, özlem ve acı çektiren aşk hakkında Josoen Hanedanlığı döneminde yazılan  romantik kurgu roman ‘Yi Seng Gyu Jang Jeon’un hikayesine dayanmakta ve Amerikan filmi ‘Hayalet’e benzemektedir. Orijinali toplam 4 bölüm olup, tesadüfen karşılaşıp aşık olan bir çiftin hikayesini anlatan ilk 2 bölümü sahnelenecektir.

İçerik: Söğüt ağaçlı zengin bir evin önünde ayakta duran fakir bir adamın oğlu olan Yi Seng okuldan dönerken tesadüfen karşılaştığı güzel kız Choi Rang’ı unutamaz. Cesur ve hareketli olan Choi Rang, evin bahçesinden duvarın altında bekleyen Yi Seng’i izler. Onların aşkı çiçek ve kelebek gibi olup duvarları aşar.

2. Bölüm – Görkemli Miras

Güzel ve eğlenceli Kore danslarının tanıtılması amacıyla Busan Büyükşehir Belediyesi Dans Topluluğu’nun en popüler halk dans repertuvarı sahnelenecektir.

Hwarang’ın ruhu:

Muhteşem bir müziğe uyarak kılıçla yapılan çeşitli hareketleri gösteren bir danstır.

Kyung go:

Janggo ile oluşturulan eğlenceli ritime uyan dansçılar ellerindeki Kyung go çalgısını tutarak çeşitli dans hareketleri yapmaktadırlar. Kyung go’nun çeşitli ritimleri sayesinde müzik ve dans dinamiktir.

Sogo Dans:

Sogo dansı özel figürlerden oluşan ritmik ve hareketli bir danstır.

Jang go:

Jang go dansı Jang go çalgısının güzel sesi ve ritmini değiştirerek neşe verir. Ayrıca müziğe uyan hafif hareketlerle eğlenceli ve hoş bir hava oluşturmaktadır.

Jindo Davul Dansı:

Korelilerin eğlencesini gösteren bir dans olan Jindo davul dansında dansçılar bazen uçuyormuş gibi, bazen de yavaşlayarak dans etmektedirler. Zevkli davul ritmiyle birlikte ayak ve kol hareketleri kullanılarak yapılan, halk dansının içtenliğinde çeşitli sanatsal güzellikleri gösteren bir danstır.

 

Kore Büyükelçiliği’ne, salon tahsisi için Ankara Üniversitesi Rektörüne ve Bilkent Otel’e teşekkür ederiz.

 

   

 

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği