24 Eylül 2011

20:00

Le Mans Symphony Orchestra

Şef: Dominique FANAL

Solist: Şefika Kutluer

Açılış konserinde Şefika Kutluer ve Şef Dominique Fanal yönetimindeki Le Mans Senfoni Orkestrası Fransız repertuarının önemli eserlerini seslendirecekler. Le Mans Senfoni orkestrası Ankaralı sanatseverlerle ilk kez buluşuyor.

Program:

G.FAURE : Fantaisie for Flute & Orchestra

Solist: Şefika Kutluer

ARA

MASSENET : Méditation, extrait de l’opéra “Thaïs”

MASSENET : Prélude pour orchestre, extrait de l’oratorio ” La Vierge “

MILHAUD : Le Boeuf sur le Toit, fantaisie symphonique

 

 


Dominique Fanal

 

Pierre Wissmer, Pierre Dervaux ve André Girard’ın öğrencisi olan, konservatuarda Fransa Vakıf Ödülü, Maine Akademisi Meslek ödülü, Sacem Ödülü, Pays-de-Loire Bölge Konseyi Ödülü gibi birçok ödül alan Dominique Fanal 1982 yılından beri “Sinfonietta de Paris” orkestrasının şefidir ve Teatro Colon Buenos-Aires’den St-Petersbourg’ta Hermitage Müzesi’ne, Montréal, Seul ya da Ankara’ya, otuz kadar ülkede 70’den fazla orkestra yönetmiştir. Fransız Müziğinden birçok eseri tanıtmış, yayınlamış ve kaydetmiştir. Her ufuktan ve de her eğilimden on kadar yeni kitap yazmıştır. Quantum, De Plein Vent, Frémeaux, Audite, d’œuvres de Wissmer, Brenet, Koppel, Kopetzki, Köper, Keiko Abe, Delerue, F. Constant, Krotenberg, Moreno-Torroba gibi önemli kayıtlara imza atmıştır. Silésie (Polonya) Operasının lirik şefliğini üstlenmektedir. Uluslararası (Viyana, Buenos-Aires, Brüksel) prestijli jürilerin üyesi olmuştur ve halen bugün önemli pedagojik etkinliklere (Quebec Gençler Orkestrası Festivali, Minnesota Üniversitesi, Buenos-Aires ve Asuncion orkestra şefleri için masterclasslar, 2006’dan beri Maine Üniversitesi) katılmaktadır.

 

 

 

 

 

Salon tahsisi için T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Orkestra’nın sponsoru Fransız Kültür Merkezi’ne teşekkür ederiz.