24 Ekim 2010

KONSER (20:00) EUROPEAN UNION CHAMBER ORCHESTRA

Avrupa Birliği Oda Orkestrası
Solist Şefika Kutluer, Flüt
Şef Hans-Peter Hofmann

PROGRAM:

W.A.MOZART….. Do Major Andante KV315

W.A.MOZART….. Re Major Konçerto KV314

W.A.MOZART….La Major Piyano Sonattan KV331 Rondo “Alla Turca” Türk Marşı (Flüt ve Orkestra için aranje)

 

—ARA—

 

Telemann: Sol Major Suit, “Les Nations Anciennes Et Modernes”

F.J. Haydn – Senfoni No.49 “La Passione” (“Tutku”).

Avrupa Birliği Oda Orkestrası Hakkında

 

Şefika Kutluer “European Union Chamber Orchestra” (Avrupa Birliği Oda Orkestrası) eşliğinde Mozart’ın eserlerini seslendirecektir.

” European Union Chamber Orchestra” ( Avrupa Birliği Oda Orkestrası) Avrupa Birliği üyesi birçok ülkenin müzisyenlerinden oluşmaktadır. Şefika Kutluer daha önce de bu orkestra ile çesitli konserler vermiş ve Aspendos’taki konseri 5000 kişi izlemişti.

İspanya Kraliçesi Sofia’nın himayesinde 1981 yılında kurulan Avrupa Birliği Oda Orkestrası dünya çapında yılda ortalama 70 konser vermektedir.

Avrupa Birliği Oda Orkestrası Avrupa müziğini teşvik ederek 17. Ve 21. Yüzyıl arası repertuarı seslendirmekte ve yeni eserler sipariş ederek Avrupa müziğinin repertuarının zenginleşmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca; doğu dünyasının besteci ve icracıları ile de çalışan orkestra kültürel değişim ve kültürlerarası diyaloga katkıda bulunmaktadır.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden farklı müzisyenleri bir araya getiren orkestra Avrupa Birliği için uluslar arası etkinlikte bir kültür elçisi gibi işlev görmekte ve Avrupa işbirliği karakterine uyumlu bir sembol olmaktadır. Konser için gittiği ülkelerden tekrar tekrar aldığı davetler orkestranın başarısının bir göstergesidir. Avrupa Birliği Oda Orkestrası 67 ülkenin önemli konser merkezleri ve festivallerinde çalmıştır. Repertuara göre belirlenen 16 ile 24 müzisyenden oluşmaktadır. Avrupa’daki turnelerine ilave olarak orkestra Kuzey, Güney ve Orta Amerika, Orta Doğu, Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Çin ve Güney Doğu Asya’da çalan orkestra şimdi, tekrar Şefika Kutluer’le çalmak üzere, Türkiye’ye gelmektedir.

Salon tahsisi için T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Konser sponsoru Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonuna Teşekkür ederiz.