23 KASIM 2021 – ANKARA CSO – MAVİ SALON – 19:30

“Shakespeare ve Müzik”

Şefika Kutluer – European Baroque Ensemble

Birleşik Krallık Büyükelçisi Ekselansları Sir Dominick Chilcott

“Shakespeare Soneleri”ni sunacaktır.

Purcell – Handel – Schubert – Bach

Sihirli flüt Şefika Kutluer European Baroque Ensemble eşliğinde İngiliz klasiklerinin seslendirileceği bir konser veriyor. Konser sırasında İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott “Shakespeare Soneleri”nden örnekler sunacaktır. İngilizce ve Türkçe olarak sunulacak sonelerle birlikte Shakespeare döneminin önemli eserleri Şefika Kutluer’in sihirli flütü ile hayat buluyor. Sonelerin Türkçesini Refik Kutluer sunacaktır.

New York Times eleştirmenlerinin attığı başlık olan “Sihirli Flüt” unvanı ile anılan, dünyaca ünlü flüt sanatçımız, Devlet Sanatçısı Şefika Kutluer tarafından düzenlenen “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı festivalin 12.si bu sene sonbaharda gerçekleştiriliyor.

2010 yılında Ankara’da başlayan sonraki yıllarda Anadolu’nun farklı kentlerine de açılan “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”nde bugüne kadar; Almanya’dan Rusya’ya, Çin’den Meksika’ya, Kore’den Yunanistan’a, Avusturya’dan ABD’ne, Portekiz’den Lüksemburg’a, Hakasya’dan Slovenya’ya, Sırbistan’dan Çekya’ya, Kosova’dan Kazakistan’a, İsviçre’den Karadağ’a, Polonya’dan Litvanya’ya, İngiltere’den Fransa’ya, Arnavutluk’tan İsrail’e birçok ülkeden çok renkli performanslar, sergiler ve sunumlar yer aldı.

Uluslararası Şefika Kutluer Festivali, etkinlik sektörünün Oscar’ı kabul edilen “Ace of MICE Awards 2020”de “En İyi Festival” kategorisinde 1. seçildi.

Ankara’da doğan Şefika Kutluer dünyaya Anadolu’nun değerleri ile donanmış olarak açıldığını ve doğduğu topraklara olan borcunu ödemek ve Ankara’nın tekrar kültür başkenti olmasına katkıda bulunmak arzusu ile bu festivali yapmakta olduğunu belirtiyor.

Bir müzisyen olarak görevinin, topluluklar, ülkeler arasında sevgi bağı oluşturmak olduğunu vurgulayan Şefika Kutluer: “Dünya çapındaki kariyerim sayesinde oluşturduğum müzik çevremi de kullanarak bu konuya katkı sağlayacak bir faaliyette aktif olmak istedim. Türkiye’nin doğu ile batı arasında önemli bir köprü olması bana ilham verdi. Başkent Ankara’da “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı bir festival yapmaya karar verdim” demektedir.

Şefika Kutluer; Unicef’in iyi niyet elçisi olarak çocuklar için dünya çapında birçok etkinliğe imza atmaktadır; “İtalyan Devlet Nişanı”, “Avusturya Devleti Altın Nişanı”, “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve “Slovakya Cumhuriyeti Altın Devlet Şeref Madalyası” sahibidir.

Şefika Kutluer, ayrıca; Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”nü bu ödülün ilk ihdas edildiği sene alan sanatçımızdır. Şefika Kutluer’in Berlin Filarmoni ile kaydettiği iki ve İngiliz Royal Filarmoni orkestrası ile kaydettiği albüm dahil dünya çapında dağıtımda olan ve çok ilgi gören 17 albümü bulunmaktadır. Uluslararası alanda başarıları ve imza attığı ilginç projeleri ile tanınan flüt solistimiz Şefika Kutluer klasik müzik repertuarının en zor ve gözde eserlerini dünya çapında ünlü orkestralarla seslendirip çok beğenilen CD kayıtları yaparken zaman zaman da ilginç projelere imza atmaktadır. 2000 yılında ilk kez sevilen Tango’ların senfonik

orkestra eşliğinde flüt ile seslendirildiği bir CD kaydetmiş, ayrıca kendisi adına yapılan beste olan “Sefika’s Menuetto” isimli eserin de yer aldığı “Latin Romance” isimli CD’si ve yine dünyada ilk kez Portekiz Fado’larını flütle kaydettiği Fado CD’si ile Latin dünyanın da en çok takip edilen klasik müzik sanatçıları arasına girmiştir. Ayrıca Bach’ın eserlerini Jazz’a uyarlayarak 2 CD halinde piyasaya sürmüş idi .

Kutluer’in dünya piyasasında 17 CD’si vardır. Bunlar arasında Carmen Fantasy CD’si Sony firması tarafında “Altın CD” ile ödüllendirilmiş ve CD’lerinin uluslar arası üstün başarısından sonra çalışmakta olduğu İsviçre’li CD firması Gallo artık Kutluer’in bütün CD’lerini ‘Altın CD Koleksiyonu’ etiketi ile yayınlamaktadır. İsviçre’deki ünlü Gallo International firması tarafından dünya çapında dağıtılan “Şefika Kutluer Plays Solo” kompakt diski (CD’si) dünya ile birlikte Türkiye’deki müzik marketlerde ve on-line (çevrim içi) kanallarda yerini aldı. CD’de Flüt repertuarının en önemli solo flüt eserleri ile birlikte Şefika Kutluer’in annesi için yaptığı bir beste de yer alıyor. Şefika Kutluer bu CD’yi annesine adamıştır ve bestesinin ismini de “Canım Melek Annem Ayşe Arıyak‘a Ağıt”” koymuştur. CD’de ayrıca Aşık Veysel’in “Uzun İnce bir Yoldayım” adlı eseri Kutluer’in özel yorumu ile yer alıyor.