23 Eylül 2010

Versay’da Müzik Sergisi Açılışı (18:30)

La musique à Versailles sergisi “Versay’da Müzik Sergisi”
Le Château de Versailles ve Le Centre de Musique Baroque de Versailles işbirliği ile

Bu sergi sizi Paris’in güney batısında bulunan Château de Versailles’ın, binbir müzikli bu görkemli sarayın kalbine götürüyor. İkonlar, nota partisyonları, eski kıyafet ve müzik aletlerinin sergileneceği bu yolculuğun rotasında XIV. Louis, XV. Louis ve XVI. Louis dönemleri var.

AÇILIŞ KONSERİ (19:30)

Fransız Repertuarından Çarpıcı Örnekler:

A.Honneger – Summer Pastorale

F.Poulenc – Flüt Konçerto (Solist: Şefika Kutluer )

J.Demersseman – İtalyan Flüt Konçerto (Solist: Şefika Kutluer)

Orkestra: Sinfonietta De Paris Orkestrası
Solist: Şefika Kutluer, Flüt
Şef Dominique Fanal

SINFONIETTA DE PARIS

Genç, profesyonel ve yüksek seviyede müzisyenlerden oluşan Sinfonietta de Paris orkestrası; oda müziği ve senfonik müzik alanındaki her döneme ait dini müzik repertuarını mükemmel bir ciddiyetle ele aldığı gibi, aynı zamanda günümüzün repertuarının da inatçı savunucusudur. Tüm dünyadan çok sayıda eserin ilk seslendirmesini yapmıştır. Son olarak Fauré ve Vaughan-Williams’ın unutulmuş eserlerini tekrar hayata döndürdüler. ABD, Çin, Kore, İspanya, Kanarya Adaları’nda birçok turnelere, büyük festivallere (Palma, Lourdes…) katılmışlardır. Orkestra ve Şefi Dominique Fanal 1998 yılında Paris’te Messiaen’ın ve Martenot’un yüzüncü yılının kutlamaları için seçilmişlerdir.

Vinh Pham ve Dan Danilescu baş kemancı görevini değişimli olarak paylaşmaktadırlar.

Dominique FANAL

Pierre Wissmer, Pierre Dervaux ve André Girard’ın öğrencisi olan, konservatuarda Fransa Vakıf Ödülü, Maine Akademisi Meslek ödülü, Sacem Ödülü, Pays-de-Loire Bölge Konseyi Ödülü gibi birçok ödül alan Dominique Fanal 1982 yılından beri “Sinfonietta de Paris” orkestrasının şefidir ve Teatro Colon Buenos-Aires’den St-Petersbourg’ta Hermitage Müzesi’ne, Montréal, Seul ya da Ankara’ya, otuz kadar ülkede 70’den fazla orkestra yönetmiştir. Fransız Müziğinden birçok eseri tanıtmış, yayınlamış ve kaydetmiştir. Her ufuktan ve de her eğilimden on kadar yeni kitap yazmıştır. Quantum, De Plein Vent, Frémeaux, Audite, d’œuvres de Wissmer, Brenet, Koppel, Kopetzki, Köper, Keiko Abe, Delerue, F. Constant, Krotenberg, Moreno-Torroba gibi önemli kayıtlara imza atmıştır. Silésie (Polonya) Operasının lirik şefliğini üstlenmektedir. Uluslararası (Viyana, Buenos-Aires, Brüksel) prestijli jürilerin üyesi olmuştur ve halen bugün önemli pedagojik etkinliklere (Quebec Gençler Orkestrası Festivali, Minnesota Üniversitesi, Buenos-Aires ve Asuncion orkestra şefleri için masterclasslar, 2006’dan beri Maine Üniversitesi) katılmaktadır.

20:30 Açılış Resepsiyonu

Salon tahsisi ve resepsiyon için T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Sergi ve Konser’in sponsoru Fransız Kültür Merkezi’ne teşekkür ederiz.