22 Aralık 2015

MEB Şura Salonu, Beşevler

Sunum: 19:30

Konser: 20:00

Konserden önce Şefika Kutluer ile birlikte festivali düzenleyen eşi Refik Kutluer “Korumak İçin Tanımak Lazım” konulu  Anadolu’nun değerleri hakkında bir sunum yapacaktır.

PRAG VİRTÜÖZLERİ ( ÇEK CUMHURİYETİ)

ORKESTRA: VIRTUOSI DI PRAGA

ŞEF: PETER BREINER (ABD)

SOLİST: ŞEFİKA KUTLUER

SİHİRLİ FLÜTLE TANGO

Dünyaca ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer 22 Aralık 2015 Salı akşamı 6. Festivalin kapanış konserini veriyor.

Kutluer’in dünya piyasasındaki en sevilen CD’lerinden olan ve birçok ünlü Tango melodisinin klasik tarzda seslendirildiği TANGO GOES SYMPHONY CD’sindeki eserler Kutluer’in Flütü ile Ankaralı sanatseverlere ulaşıyor.  

Çek Cumhuriyeti’nden gelecek “Virtuosi di Praga” (Prag Virtüözleri) Orkestrası eşliğinde verilecek konserin şefi tango aranjelerini de yapmış olan Peter Breiner olacaktır. New York’dan gelecek Breiner şefliğin yanı sıra konserde piyano da çalacak. Konserde Astor Piazzola, Rodriguez ve Canaro gibi ünlü bestecilerin La Cumparsita, Libertango, Milonga ve Adios Nonino gibi klasikleşen tangoları seslendirilecek.

Konserde, ayrıca, Kutluer’in dünya piyasasındaki en yeni CD’si “Latin Romance”da yer alan ve Amerika’da yaşayan Meksikalı besteci Jose Elizondo’nun Kutluer için bestelediği  “ŞEFIKA’S MENUETTO” isimli eser de seslendirilecek.

Jose Elizondo’nun dünyada ilk kez seslendirilip kaydedilen eserlerinden oluşan albümden ayrıca “Autumn in Buenos Aires” isimli Tangoya da konserde yer verilecek.

(Hatırlanacağı gibi ünlü Jethro Tull grubunun flütçüsü Ian Anderson da Şefika Kutluer için “Şefika’s Tango” isimli bir beste yapmıştı.)

Konser sırasında sahnede Ankara Devlet Opera Balesi’nin dansçıları tango gösterisi yapacaktır.

TANGO GOES SYMPHONY CD’si sevilen tango melodilerinin senfoni orkestrası eşliğinde dünyada ilk defa flüt ile seslendirildiği bir CD olarak çok ilgi görüyor.

Aranjelerini ünlü müzisyen Peter Breiner’ın Şefika Kutluer için yaptığı bu CD’de birbirinden ünlü Tango eserleri çok ilginç sürprizlerle süslenmiş olarak seslendirilmiş.

A.B.D’den Japonya’ya, Rusya’dan Arjantin’e birçok ülkenin basınında;

“Melek gibi şeffaflık ve şeytanca bir beceriye sahip”,  “Sihirli flüt”,  “Zengin, etkileyici ve kışkırtıcı”,  “Dikenler arasında öne çıkan gül”,  “Büyüleyici keyif verici” ,  ”Türkiye’nin incisi”  ve “ Flütün Prima Donnası” gibi ifadelerle anılan, uluslar arası sanat kariyerine klasik müziğin en önemli eserlerini seslendirerek devam ederken, zaman zaman  “Cross-over” projeler içeren konser turneleri ve CD kayıtları da yapan Şefika Kutluer;

“Cross-over” projelerimde bazen Jazz’ı bazen Tango’ları klasik dünyaya taşırken, kaliteden kesinlikle taviz vermeden büyük bir titizlikle bu eserlerin klasikleşerek ölümsüzleşmesini sağlamaya çalışıyorum” demektedir.

Arjantinli Tango Eksperi – Mario Safier TANGO GOES SYMPHONY CD’si hakkında;

“ÇOK GÜZEL VE DOĞRU BİR ESER YARATILMIŞ. ULUSLARARASI SANATÇILARIN GENELLİKLE ÇALMADIĞI BAZI ÖNEMLİ ESERLERİN DE MÜTHİŞ GÜZELLİKTE ÇALINMIŞ OLMASI ARJANTİN’DEN ÇIKMIŞ BİR TÜR OLAN TANGO’NUN BİR HAYRANI VE UZMANI OLARAK BENİ ÖZELLİKLE ÇOK MEMNUN ETMİŞTİR. MÜKEMMEL BİR FLÜTÇÜ TARAFINDAN SESLENDİRİLEN VE SENFONİK RENKLERLE BEZENMİŞ “TANGO GOES SYMPHONY” YENİ TANGO DİNLEYİCİLERİ YARATMAK İÇİN İYİNİN DE ÇOK ÖTESİNDE HARİKA BİR CD OLMUŞTUR.”

1. Kategori – 77.00 TL-Öğrenci 42.00 TL
2. Kategori – 45.00 TL-Öğrenci 25,00 TL
3. Kategori – 34.00 TL-Öğrenci 19.00 TL

Konaklama için Mövenpick ve Wyndham Otellerine ve piyano kullanımı için Sevda-Cenap And Müzik Vakfına teşekkür ederiz.