20 Kasım 2014

Ankara DTCF Farabi Salonu, Sıhhiye  19:00

Şefika Kutluer, dünya ile birlikte Türkiye’de de çıkacak, yeni CD’si “Latin Romance”daki eserlerin Ankara’daki ilk seslendirmesini yapıyor.

Konserde Meksikalı besteci Jose Elizondo’nun bestelerinin ilk kez kaydedildiği “Latin Romance” isimli CD’deki eserler seslendirilecektir.

2014 Kasım ayında dünya ile birlikte Türkiye’de de piyasaya çıkacak Şefika Kutluer’in 17. CD’sinde Jose Elizondo’nun Kutluer için bestelediği  “Şefika’s Menuetto” da yer almakta. 

Hacettepe Akademik Senfoni Yaylı Çalgılar Orkestrası

Şef: Erol Erdinç

Solist: Şefika Kutluer

Program:

 
“Latin Romance” CD’sinden (Music by José Elizondo)
– Pan de Azucar
– Canción de Cuna
– Atardecer Tapatio
– Princesa Hadas
– Otono en Buenos Aires
 
ARA
 
“Latin Romance” CD’sinden
– Şefika’s Menuetto
– Chez
– Set Me as a Seal upon Thine Heart
 

Şefika Kutluer, Flüt Solisti

 www.sefikakutluer.com  www.sefikakutluerfest.com  www.facebook.com/sefika.kutluer

Üstün başarı ile mezun olduğu Ankara Devlet Konservatuarı’ndan sonra kariyer çalışmalarına Viyana’da ve Roma’da S.Cecilia Akademisi’nde devam etti. Ankara Devlet Konservatuarı’nda flüt öğretmenliği yaptı.

Birçok uluslar arası ödül alan sanatçı, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi oldu. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü ilk alan sanatçı olan Kutluer’e, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. “Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 “Inter-Lyra” ödülünü kazandı. İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”)  “İtalyan Devlet Nişanı”nı, Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan “Avusturya Altın Liyakat Nişanı”nı ve “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı”nı aldı. 2012 yılında Unicef’in “İyi Niyet Elçisi” seçildi. Sony Classical tarafından çıkarılan  “Carmen Fantasy” adlı albümü “Altın CD” ödülüne layık görüldü. Kutluer’in “Bach Sonatas” CD’si “American Record Guide” kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi.  Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu”  ödülü aldı, Gallo Kutluer’in  bütün CD’lerini “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlamaktadır. 2013 yılında Uluslar arası Turizm Yöneticileri derneği “Skal International”, Ankara’ya kattığı değer dolayısı ile, Kutluer’i “SKALİTE” madalyası ile ödüllendirdi. Kutluer 2014 yılında; Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından verilen “Stratejik Vizyon Sahibi Sanatçı Ödülü”nü aldı.  

Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı, radyo-televizyon programları yaptı, çok başarılı eleştiriler aldı. Uzmanlık sınıfı ve atölye çalışmaları yaptı. 

Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sarayındaİspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi.

New York Times eleştirmeninin taktığı unvan “Sihirli Flüt”  diye tanınan Kutluer, dünyanın pek çok yerinde televizyon ve radyo programında çaldı.

Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası,  Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası, City of London Sinfonia, St.Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri, Festival Strings Lucerne  gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, CD kayıtları yaptı. Ian Anderson  Kutluer için “Şefika’s Tango” adlı bir eser besteledi. Kutluer Jethro Tull ile “Şefika’s Tango”  eserini de seslendirdiği konserler yaptı.

Claude Bolling ile Jean Pierre Rampal’in anısına konserler verdi.

Dünyada sağladığı popülarite ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in dünya piyasasında bulunan 16 CD’si Pan Classical, Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmaktadır. Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler almaktadır.

Kutluer doğduğu kent Ankara’da, 2010 yılından itibaren her yıl,  “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”ni (www.sefikakutluerfest.com ) düzenlemektedir.

Şefika Kutluer T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist sanatçısıdır. Avrupa Birliği Oda Orkestrası Kutluer’i sürekli solisti olarak ilan etmiştir.  

EROL ERDİNÇ, müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nda A. Adnan Saygun’ un kompozisyon sınıfında başladı. Kompozisyon bölümünden mezun olduktan sonra aynı okulda öğretim görevlisi olarak atandı ve aynı zamanda Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde piyanist olarak çalışmalarını sürdürdü. Altı yıl sonra 1975 yılında Fransa’ya gitti. Paris Konservatuarında Jean Martinon ile başladığı orkestra şefliği çalışmalarına, Ecole Normale de Musique de Paris’de Pierre Dervaux ile devam etti. Pierre Boulez ve Kiril Kondrashin’in “master-class”larına katıldı. Ayrıca Pierre Pontier ile piyano eşlikçiliği, Nadia Boulanger ve Pierre Petit ile kompozisyon çalıştı. 1980 yıllarında ülkesine dönerek Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefliğine atandı. 1983-2000 yıllarında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın daimi şefi ve müzik yönetmeni olarak görev yaptı.

Düzenli sezon konserleri yanı sıra, İstanbul Senfoni’yi Avrupa ve Türkiye içinde turnelere götürdü. Fransa, İtalya, Portekiz, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Rusya, Bulgaristan, Litvanya, Çekoslovakya, Meksika, Amerika, İspanya, Polonya, Brezilya ve Arjantin’de konuk şef olarak konserler verdi.

Eğitime çok önem veren sanatçı, Belçika’da Kraliyet Konservatuarına, Portekiz’de Porto Devlet Müzik Fakültesi’ne ve Brezilya’da Londrina Festivali’ne konuk profesör olarak davet edildi. 2000-2002 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik Fakültesi Dekanı oldu. 2002 senesinden bu yana, Türkiye de ilk kurulan Müzik Okulu ve eğitim kalitesi açısından bir lider olan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı kompozisyon ve orkestra şeflik ana sanat dalı başkanı oldu.

Kanada Uluslararası Müzik Yarışması ve Romanya’da Enescu Orkestra Şefleri Yarışması da dahil olmak üzere, çok sayıda uluslararası yarışmalara birçok kez jüri üyesi olarak katıldı.

Henüz kariyerinin başındayken TRT’de müzik yapımcılığı görevini yapmıştır. Besteci olarak, Türk modal müziği, popüler stiller, caz ve kendine öz müzik dilini de içine katarak, çok sayıda orkestra, koro, senfonik caz ve çocuklar için eserler yazmıştır.

Eşlikçi piyanist olarak dünyanın birçok yerinde konserler vermiş olan Erol Erdinç’in caz müziğine büyük bir tutkunluğu vardır. Konservatuar da henüz bir öğrenci iken, değişik formasyonlarda solo piyano çalmaya başlamıştır. Yıllar sonra, İstanbul Devlet Senfoni ile yaptığı “İlkbahar Konserleri” vasıtasıyla Türkiye’ye senfonik caz’ı tanıtmıştır. 1998 yılında St. Petersburg Flarmoni Orkestrası eşliğinde Gershwin’in Rapsody in Blue adlı eserini çalmıştır. 2010 senesinde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarında Caz Bölümü kurdu. 

1992-1995 yılları arasında T.C. Kültür Bakanlığı Sanat Danışmanı olarak görev yapmıştır. 1998 yıllında “Devlet Sanatçısı” unvanını almıştır.

Erdinç’in St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, İstanbul Senfoni Orkestrası, Bulgaristan Radyo Orkestrası, Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası gibi topluluklarla CD kayıtları bulunmaktadır. Halen Hacettepe Devlet Konservatuarı’nda Orkestra Şefliği ve Kompozisyon Bolümü Ana Sanat Dalı Başkanlığı ve Hacettepe Senfoni Orkestrası Müzik Direktörlüğünü sürdürmektedir.

Orkestra için Hacettepe Üniversitesi Rektörüne ve Salon tahsisi için Ankara Üniversitesi Rektörüne teşekkür ederiz.