2 KASIM 2021 – ANKARA CSO – MAVİ SALON – 19:30

“ŞUŞA”

AZERBAYCAN’IN KÜLTÜR BAŞKENTİ

ŞUŞA YAYLILAR ORKESTRASI

Şef: Fuad İbrahimov

Solist: ŞEFİKA KUTLUER

Sihirli flüt Şefika Kutluer Azerbaycan’dan gelecek Şuşa Yaylılar Orkestrası Eşliğinde çok bilinen Azerbaycan ve Türk bestecilerin halk şarkılarının seslendirileceği bir konser veriyor.

Konserde ayrıca; ŞEFİKA KUTLUER’E İTHAF EDİLEN, ÇETİN IŞIKÖZLÜ’NÜN BESTELEDİĞİ ESERİN DÜNYADAKİ İLK SESLENDİRMESİ YAPILACAKTIR.

BOMBALARDAN KURTULAN ŞEF 12. ULUSLARARASI ŞEFİKA KUTLUER FESTİVALİNDE…

9 yaşında Şuşa’da bombalar arasından helikopterle kaçırılan dünyaca ünlü Şef Fuad İbrahimov Şefika Kutluer Festivalinde…

Şuşa’da doğan ve savaştan çocuk yaşta kaçarak kurtulan şef Fuad İbrahimov kariyerine Almanya’da devam etmektedir. Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrasının şefi Yeni Münih Senfoni Orkestrası  (Neue Philharmonie Munchen) və Bakü Müzik Akademisindeki Bakü Oda Orkestrası’nın (Baku Chamber Orchestra) baş direktörü Fuad İbrahimov dünyanın çok önemli orkestralarını yönetti.

Kendisi hakkında şöyle denmektedir: “Eğer Şuşa bir insan kıyafetine bürünseydi, o, Fuad İbrahimov olurdu…”

12. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali 2 Kasım Salı 19:30’da Ankara CSO Ada Mavi Salon’da Azerbaycan’ın geçen seneki zaferi sonucu azad edilen Azerbaycan’ın Kültür Başkenti Şuşa’nın kutlanacağı konser ile başlıyor.

Azerbaycan’ın Kültür Başkenti Şuşa’nın geçen seneki zafer sonucunda azad edilmesinin kutlanacağı konser; Azerbaycan Büyükelçiliği, Türkiye Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı, Türkiye Azerbaycan Dostluk Bilim Eğitim Sanat ve Ekonomik İşbirliği Derneği ve Tika ve işbirliği ile düzenlenmektedir.

New York Times eleştirmenlerinin attığı başlık olan “Sihirli Flüt” unvanı ile anılan, dünyaca ünlü flüt sanatçımız, Devlet Sanatçısı Şefika Kutluer tarafından düzenlenen “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı festivalin 12.si bu sene Kasım ayında Ankara, İstanbul ve Antalya’daki konserlerle gerçekleşiyor.

2010 yılında Ankara’da başlayan sonraki yıllarda Anadolu’nun farklı kentlerine de açılan “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”nde bugüne kadar; Almanya’dan Rusya’ya, Çin’den Meksika’ya, Kore’den Yunanistan’a, Avusturya’dan ABD’ne, Portekiz’den Lüksemburg’a, Hakasya’dan Slovenya’ya, Sırbistan’dan Çekya’ya, Kosova’dan Kazakistan’a, İsviçre’den Karadağ’a, Polonya’dan Litvanya’ya, İngiltere’den Fransa’ya, Arnavutluk’tan İsrail’e birçok ülkeden çok renkli performanslar, sergiler ve sunumlar yer aldı.

Uluslararası Şefika Kutluer Festivali, etkinlik sektörünün Oscar’ı kabul edilen “Ace of MICE Awards 2020”de “En İyi Festival” kategorisinde 1. seçildi.

Ankara’da doğan Şefika Kutluer dünyaya Anadolu’nun değerleri ile donanmış olarak açıldığını ve doğduğu topraklara olan borcunu ödemek ve Ankara’nın tekrar kültür başkenti olmasına katkıda bulunmak arzusu ile bu festivali yapmakta olduğunu belirtiyor.

Bir müzisyen olarak görevinin, topluluklar, ülkeler arasında sevgi bağı oluşturmak olduğunu vurgulayan Şefika Kutluer: “Dünya çapındaki kariyerim sayesinde oluşturduğum müzik çevremi de kullanarak bu konuya katkı sağlayacak bir faaliyette aktif olmak istedim. Türkiye’nin doğu ile batı arasında önemli bir köprü olması bana ilham verdi. Başkent Ankara’da “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı bir festival yapmaya karar verdim” demektedir.

Şefika Kutluer; Unicef’in iyi niyet elçisi olarak çocuklar için dünya çapında birçok etkinliğe imza atmaktadır; “İtalyan Devlet Nişanı”, “Avusturya Devleti Altın Nişanı”, “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve “Slovakya Cumhuriyeti Altın Devlet Şeref Madalyası” sahibidir.

Şefika Kutluer, ayrıca; Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”nü bu ödülün ilk ihdas edildiği sene alan sanatçımızdır. Şefika Kutluer’in Berlin Filarmoni ile kaydettiği iki ve İngiliz Royal Filarmoni orkestrası ile kaydettiği albüm dahil dünya çapında dağıtımda olan ve çok ilgi gören 17 albümü bulunmaktadır. Uluslararası alanda başarıları ve imza attığı ilginç projeleri ile tanınan flüt solistimiz Şefika Kutluer klasik müzik repertuarının en zor ve gözde eserlerini dünya çapında ünlü orkestralarla seslendirip çok beğenilen CD kayıtları yaparken zaman zaman da ilginç projelere imza atmaktadır. 2000 yılında ilk kez sevilen Tango’ların senfonik orkestra eşliğinde flüt ile seslendirildiği bir CD kaydetmiş, ayrıca kendisi adına yapılan beste olan “Sefika’s Menuetto” isimli eserin de yer aldığı “Latin Romance” isimli CD’si ve yine dünyada ilk kez Portekiz Fado’larını flütle kaydettiği Fado CD’si ile Latin dünyanın da en çok takip edilen klasik müzik sanatçıları arasına girmiştir. Ayrıca Bach’ın eserlerini Jazz’a uyarlayarak 2 CD halinde piyasaya sürmüş idi .

Kutluer’in dünya piyasasında 17 CD’si vardır. Bunlar arasında Carmen Fantasy CD’si Sony firması tarafında “Altın CD” ile ödüllendirilmiş ve CD’lerinin uluslar arası üstün başarısından sonra çalışmakta olduğu İsviçre’li CD firması Gallo artık Kutluer’in bütün CD’lerini ‘Altın CD Koleksiyonu’ etiketi ile yayınlamaktadır. İsviçre’deki ünlü Gallo International firması tarafından dünya çapında dağıtılan “Şefika Kutluer Plays Solo” kompakt diski (CD’si) dünya ile birlikte Türkiye’deki müzik marketlerde ve on-line (çevrim içi) kanallarda yerini aldı. CD’de Flüt repertuarının en önemli solo flüt eserleri ile birlikte Şefika Kutluer’in annesi için yaptığı bir beste de yer alıyor. Şefika Kutluer bu CD’yi annesine adamıştır ve bestesinin ismini de “Canım Melek Annem Ayşe Arıyak‘a Ağıt”” koymuştur. CD’de ayrıca Aşık Veysel’in “Uzun İnce bir Yoldayım” adlı eseri Kutluer’in özel yorumu ile yer alıyor.

  

Katkılarından dolayı Azerbaycan Büyükelçiliği’ne teşekkür ederiz.