2 Ekim Salı

MEKSİKA GİTAR ÜÇLÜSÜ

Uluslararası konserlerinde virtüözite ve müzikaliteleri ile göz dolduran ve ülkemize ilk kez gelecek olan Meksika Gitar Üçlüsünün; Şefika Kutluer Festivalindeki konserleri için özel hazırladıkları program, Avrupa’da ilk kez seslendirilecek olan Meksika Folk Şarkıları üzerine yazılmış başyapıt, “Mexican Fantasy”yi de içermektedir.

PROGRAM

Mosaico Revolucionario 1                                      Vicente Uvalle

Cuando escuches este vals                                    Ángel Garrido

Adiós Mariquita linda                                             Marcos Jiménez

Trio Op. 62 (original en Fa mayor)                          Anton Diabelli- Ezequiel S. Barrera

 Allegro – Minuet – Rondó

 

— ARA —

 

Concierto en Re mayor                                              Antonio Vivaldi

 Allegro – Agadio – Allegro

 Fantasía Mexicana                                                     Ezequiel Barrera

                I Grave-Allegro

                II Variaciones sobre un tema de M. Esquivel

                III Introduzione

                IV Finale

 

Gloria Buerba, Emmanuel Paulín ve Eliud Paulín çok küçük yaşlarında klasik gitara ilgi göstermeye başladılar.”Gimeno-Barrera” “Los niños de México tocan la guitarra” ( “Meksikalı çocuklar gitar çalıyor”) gitar ikilisi projesinde yer aldılar. Müziğe olan tutkuları ve birlikte çalma kabiliyetleri meşhur hocaları, Magdalena Gimeno and Raymundo Barrera, sayesinde su üstüne çıkmıştır.

Meksikalı Gitar Üçlüsü 2002’nin sonbaharında kurulmuştur. Repertuarlarında geleneksel klasik bestecilerin eserlerinin yanı sıra Meksika Folklor Müziğinden ve özellikle onlar için yazılmış eserlerden örnekler bulunmaktadır.

“Bir Meksika Fantazisi”(“una Fantasía Mexicana”) isimli CD’lerinde dünya çapındaki Meksikalı besteci ve piyanist Ezequiel S. Barrera’nın 3 gitar için yazdığı eserine ilk kez yer vermişlerdir. “Panorama” isimli CD’lerinde ise ustalıkla sergiledikleri farklı stilleri göstermektedirler.