18 Ekim 2012

Tedi Papavrami Solo Keman Resitali 

Günümüzün en önemli keman virtüözleri arasında gösterilen Tedi Papavrami festivale sıra dışı bir repertuar içeren solo keman resitali ile katılıyor. Son yılların en çarpıcı resitalinde Papavrami Ysaÿe’nin sonatlarını seslendiriyor.  

 

Catherine Deneuve, Rupert Everett ve Nastasja Kinski ile birlikte Josée Dayan’nın ünlü filmi Dangerous Liaisons – “Tehlikeli İlişkiler”de başrolü paylaşan, bu sıra dışı ve çok yönlü Arnavut müzisyen ilk kez Türkiye’de…

 

PROGRAM

Eugène Ysaÿe –  6 Sonatas for solo Violin 

Sonata n° 1 in G minor –  (dedicated to Joseph Szigeti)

 1. Grave
 2. Fugato
 3. Allegretto poco scherzoso
 4. Finale con brio,

Sonata n° 2, in A minor –  (dedicated to  Jacques Thibaud)

 1. Prélude (Obsessione, Poco vivace)
 2. Malinconia (Poco lento)
 3. Sarabande (danse des ombres, lento)
 4. Les Furies (Allegro furioso),

Sonata n° 3, in D minor   ( dedicated to  Georges Enesco)

 1. Ballades; Lento molto sostenuto
 2. Allegro in tempo giusto e con bravura,

Sonata n° 4, in E minor – (dedic ated to  Fritz Kreisler)

 1. Allemande (Lento maestoso)
 2. Sarabande (quasi lento)
 3. Finale (Presto ma non troppo)

 

Sonata n° 5, in G Major  ( dedicated to  Mathieu Crickboom )

 1. L’Aurore (Lento assai)
 2. Danse rustique (Allegro Gracioso molto moderato)

Sonata n° 6, en E major –  Spanish habanera (dedicated to  Manuel Quiroga )

 1. Allegro giusto non troppo

 

TEDI PAPAVRAMI – Bir “sıra dışı” Keman Virtüözü

 

Tedi Papavrami çok küçük yaşlarda Fransa’ya geldiğinde kendisine çok yabancı bir ülke ve kültürler karşılaşmıştı. Doğasındaki meraklı karakteri ve Fransızca’da biran önce ustalaşma arzusu onu Stendhal, Proust, Flaubert, Dostoevsky, Chekhov, Kafka… okumaya zorladı, tabi hepsini Fransızca olarak. Bu sıra dışı müzisyeni kendine has yapan şey onun sınırların ötesindekine duyduğu meraktır.

Yüksek artistik ve entelektüel standartları sayesinde asıl geçmişi ile yeni ufuklar arasındaki uçurumu aşabilmişti. Bu yüzden 2000 yılında ölen tercüman Jusuf Vrioni’den çocukluk yaşlarından bu yana bildiği Arnavut yazar İsmail Kadare’nin eserlerini Fransızcaya çevirme işini üstlenmiş olması hiç de sürpriz değildi. Bu edebiyat projesi ona keman dışında da bir profesyonel varoluş imkanı getirmişti. Keman her zaman onun hayatının bir parçası olmuştur. 5 yaşında, parlak bir öğretmen olan ve bu alandaki tecrübesi sayesinde küçük çocukları eğitmek için yeni bir metot geliştirmiş olan, babasından ders almaya başladı. Tedi çok hızlı bir gelişim gösterdi ve 3 yıl içinde Sarasate’nin “Airs Bohémiens” isimli eserini Tiran Filarmoni Orkestrası (Tirana Philharmonic Orchestra) eşliğinde çaldı. 11 yaşına geldiğinde Paganini’nin 1. Konçertosunu üstelik Emile Sauret’in ürkütücü kadansı ile çalıyordu.

Yıl 1982. Arnavutluk’un kendini tüm dünyadan izole ettiği yıllar. Tiran’a bir konser vermek için gelen Fransız Flütçü Alain Marion’un bu çocuğun dehasını keşfedip onun Fransız hükümetinin bursu ile Paris’e gelmesini sağlaması şanstan başka bir şey değildi.

Tedi Tedi “Conservatoire national supérieur de musique”de Pierre Amoyal ile çalışmaya başladı ve aynı zamanda popular televizyon programlarında konserler vermekteydi.

Eğitimizi 15 yaşında tamamlayan Tedi müzikal ve artistik gelişimini kendisi sürdürdü. Anne babası ile birlikte yakın zamanda Fransa’ya iltica etmişlerdi. Arnavutluk’taki komünist rejim ailenin geride kalan üyelerine zalimce misilleme yapmaktaydı ve bu yaptırımlar 1991’de komünist rejim düşene kadar sürdü. Dolayısı ile sürekli izlerini süren Arnavut Elçilik yetkililerinden uzak durmak için Tedi, anne ve babası ile birlikte, Paris’ten ayrıldı, arkadaşlarının yardımı ile Bordeaux yakınına yerleşti. Ve burada Tedi solist ve oda müziği kariyerini geliştirdi.

2003 yılında Jeanne Moreau ile bir televizyon programına katıldı: ve bu aktris onun hemen Catherine Deneuve, Rupert Everett ve Nastasja Kinski ile birlikte Josée Dayan’nın ünlü filmi Dangerous Liaisons – “Tehlikeli İlişkiler”de başrolü oynamasını sağladı.

Tedi şimdi Cenevre’de yaşamaktadır ve 2008 yıldan itibaren keman profesörü olarak atandığı Cenevre Konservatuarında keman dersleri vermektedir.

Tedi Papavrami hayatını; keman çalmak, oda müziği yapmak ( piyanolu Schumann Kuartet’inin üyesidir) edebi tercümeler yapmak, sporla uğraşmak, müzik öğretmek, çembalo ve org müziğini kemana aranje etmek ( eserler Ries & Erler, Berlin tarafından yayınlamıştır) arasında bölüştürmektedir.

 

Dangerous Liaisons – “Tehlikeli İlişkiler” filminde Catherine Deneuve ve Nastasja Kinski ile 2 enstantene: