16 Ekim 2010

OTANTİK KONSER (20:00) Doğunun Ruhu

ŞEFİKA KUTLUER, Flüt
BURHAN ÖÇAL, Vurmalı
Atsuko Suetomi,(Japonya) Koto ve…

 

Şefika Kutluer ; Türk vurmalı sazlar ustası Burhan Öçal, Japon Kato sanatçısı Atsuko Suetomi ile birlikte bir konser verecektir. Otantik enstrümanların da kullanılacağı bu konserde mistik doğu müziğinin örnekleri seslendirilecektir.

Burhan Öçal Hakkında:

Vurmalı çalgılar virtüözü ve darbuka ustası sanatçı,ülkenin önemli bestecilerinden biri olarak ve sinema oyuncusu kimliğiyle de Türkiye’deki çağdaş kültür ve müzik dünyasına yön verenlerin başında geliyor.

Zürih ve İstanbul’da yaşayan Öçal,aralarıda mekik dokuduğu farklı kültür dünyalarının sanatsal ifade biçimleriyle çok erken tanıştı.Değişik müzik sitillerine olan merakı ve çoşkusu sayesinde uluslararası çapta müzisyen ve sanatçılarla bir araya geldi.


İsviçreli caz müzisyenleri Pierre Favre ve George Gruntz, Portekizli piyanist Maria Joao Pires ve efsanevi Weather Report un kurucusu joe Zawinul ile daha genç yaşlarında birlikte çalışmaya başladı.

Kendi grubunu kurması fazla uzun sürmedi.İstanbul Oriental Ensemble kuruluşundan bu yana geçen 16 yıl boyunca birçok ülkeye misafir oldu ve aralarında Alman plak Eleştrisi de olmak üzere birçok ödüle layık görüldü.Bu dönemde Sting ve Kronos Quartett gibi ünlülerle birlikte sahne aldı ve uzun yıllar boyunca Avrupa ve Amerika’da birlikte turneye çıktığı gitarist Elliot Fisk başta olmak üzere Michel Comte,Paco de Lucia ve Andreas Vollenweider gibi müzisyenlerle birlikte çalıştı.Amerikalı basçı Jamaaladeen Tacuma ile birlikte Alla Turca albümünü çıkardı;Montreal Caz Festivali’ndeki konserinde 150.000 insanı büyüledi.
Burhan Öçal bugüne kadar pek çok festivalin konuğu oldu. Bu festivallerin başlıcaları şunlar: Montreal Jazz Festivali, Montreux Jazz Festivali, Womad World Music Festivali, Perugia Jazz Festivali, Roma Jazz Festivali, Şikago Jazz Festivali, Willisau Jazz Festivali, Bombay Jazz Festivali, İstanbul Jazz Festivali, Berlin Jazz Festivali, Paris Jazz Festivali, Viyana Jazz Festivali, Jazz àVienne, Moskova Jazz Festivali, Denhaag (North Sea Jazz Festivali).

Sanatçının birlikte çalıştığı isimler arasında dünyanın en önemli fotoğraf sanatçısı ve yönetmeni Michel Comte da bulunuyor. Öçal’ın bitmek bilmeyen sinema tutkusu onu oyunculuğa kadar götürdü. Başarılı bir sinema filmindeki (O Şimdi Mahkum) başrolden sonra televizyon dizileri ve reklam filmlerinde yer aldı. Ünlü Derimod firmasının reklam yıldızı oldu. Son olarak Hennessy markasının reklam klibinde hip hop sanatçısı Pharrell Williams ile klip yapan Öçal, markanın Amerika’daki reklam yüzü oldu.Ünlü İngiliz şef Howard Griffiths ile Avrupa’nın birçok senfoni orkestralarında çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalarının ardından 2007 yılında Zürih Oda Orkestrası’yla birlikte konçerto alaturka albümünü yayınladı. Dünyanın çeşitli senfonik orkestralarında solist olarak yer alan Öçal bugünlerde iki büyük orkestra eseri üzerinde çalışıyor.

www.burhanocal.com

Koto Sanatçısı Atsuko Suetomi Hakkında:

Musashino Üniversitesi , Takasaki Sanatı Üniversitesinde Japon kültür ve müziği okudu. Modan Koto Müziği aleminde en büyük sayılan TADAO SAWAİ ve KAZUE SAWAİ ‘nin de öğrencisi oldu. 1995’ten itibaren Japonya ve dış ülkelerde her yılda 60-100 kez konser vermektedir. Sanatçının Koto’ sundan yankılanan güzel ve spritüel sesler insanları huzura kavuşturmaktadır. “Life Music” tarafından yayınlanmış olan CD’si, “Kuş gibi”, Japonya’da tedavi edici müzik olarak ün kazanmıştır.

Kore Kültür Bakanı’nın daveti üzerine 2000 Dünya Kupası töreninde çaldı.

Amerika’da bir konser turnesi yaptı. Konuk müzisyen olarak; müzik tedavisiyle ün kazanmış Dawn Becaker Çocuk Hastanesine, ve Japon Büyükelçiliği’nin organizasyona destek olduğu Blakship Festivali’ne davet edildi. Hawai’de Japonca yayın yapan radyoya Noel konseri vermek üzere davet edildi.

Peru’da Japonya Büyükelçiliği’nin daveti üzerine “Melodias Del Japon” konseri verdi. Gerek basının, gerekse dinleyicilerin büyük ilgisi yüzünden dinleyici sayısına sınır getirilmişti. Bu konserin ardından Peru Devlet Müzik Okulundan teşekkür mektubu aldı. Endonezya ve Singapur’da konser turuna çıktı. Bali Intercontinental Hotel’de Sumatora Tsunami mağdurları için yardım konserleri verdi. Türkiye’de verdiği birçok konseri Türk medyasında yankı buldu. Türkiye’de Japonya yılı vesilesi ile çaldı. Türkçe konuşan sanatçı eşi ile birlikte İzmir’de yaşamaktadır.

Şefika Kutluer Hakında:

www.sefikakutluer.com

Dünya çapında, New York Times eleştirmeninin taktığı unvan “Sihirli Flüt” diye, anılan Kutluer kendine has tonu ve üstün müzikalitesi ile uluslar arası klasik müzik arenasında haklı bir yer edinmiştir. İsviçre’li eleştirmenler Kutluer’i şu sözler ile anlatmakta:

“Melek gibi bir şeffaflık ve Şeytanca bir maharet…” (Revue Musicale De Suisse Romande)

 

 

Salon tahsisi için T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür ederiz.