12 Aralık 2018

ŞEFİKA KUTLUER FADO ÇALIYOR

12 ARALIK 2018

YENİMAHALLE NAZIM HİKMET KONGRE VE SANAT MERKEZİ

Saat: 19:30

Şefika Kutluer’in yeni “FADO” CD’sinin dünya lansmanı

Şefika Kutluer, Flüt

Artur Caldeira, Portekiz Gitarı

Daniel Paredes, Klasik Gitar

“Festivalin 12 Aralık konseri Ankara’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde ( Yenimahalle) Portekiz’den gelerek Şefika Kutluer’e eşlik edecek Fado grubu ile yapılıyor.

 

Portekiz’in duygulu halk müziği “Fado” konserinde ünlü Fado eserleri, dünyada ilk kez, Şefika Kutluer’in duygu yüklü flütü ile seslendiriliyor. Portekiz halkının yazgısı Fado, halkın öz müziğidir. Fado Portekizce’de kader demektir ve özellikle aşk ve hasret duygularını haykırır.

 

Şefika Kutluer dünyada ilk kez “Fado”ları flütle kaydetmiştir ve aynı gün Şefika Kutluer’in yeni “FADO” CD’sinin dünya lansmanı yapılacaktır.

 

Portekiz’de yaz aylarında yapılan CD kaydına Portekiz medyası büyük ilgi göstermiştir ve Şefika Kutluer’in bu yeni projesi Portekiz’de de merakla beklenmektedir.Dünya çapında müzik marketlerde 17 CD’si bulunan Kutluer; klasik müziğin en önemli eserlerini seslendirirken, zaman zaman “Cross-over” projelere de imza atmakta ve bazen Jazz’ı bazen Tango’ları klasik dünyaya taşırken, bu eserlerin klasikleşerek ölümsüzleşmesini sağlamaktadır.

 

Kutluer’in “Tango Goes Symphony”, “Latin Romance” ve “Bach Jazz” CD’lerinden sonra şimdi de “Fado” CD’si klasikler arasındaki yerini alıyor.  Flüt “Fado”ları çalarken Portekiz gitarı Fado’da vurgulanan duyguları kuvvetlendiren sürekli bir diyalog içindedir ve Klasik gitar ritmi verip her şarkının balansını sağlar. Bu konserde Şefika Kutluer’e Portekiz gitarında bugüne kadar birçok önemli Fado sanatçısına eşlik etmiş, kayıtlar gerçekleştirmiş ve ayrıca klasik müzik kariyerine hem öğretmen hem de solist olarak devam eden Artur Caldeira  ve klasik gitarda klasik eğitimden gelen genç ve yetenekli müzisyen Daniel Paredes ve eşlik etmektedir.”

 

Şefika Kutluer, Flüt

Artur Caldeira, Portekiz Gitarı

Daniel Paredes, Klasik Gitar

 

PROGRAM:

As Pedras da Minha Rua – Manuel Paião

Fado Três Bairros – Casimiro Ramos  

Não Sei Porque Te Foste Embora – Frederico Valério

Vagamundo – Alain Oulman

Canção do Mar – Ferrer Trindade

Já Me Deixou – Maximiano de Sousa (Max)

Fado Bailado – Alfredo Marceneiro

Lisboa Antiga – Raúl Portela

Naufrágio – Alain Oulman

Guitarra Triste – Álvaro Duarte Simões

Com Que Voz – Alain Oulman

Alfama – Alain Oulman

Noite de Santo António – Raúl Ferrão

Prece – Alain Oulman

Casa Portuguesa – Artur Fonseca

Senhora da Nazaré – João Nobre

Variações Sobre o Fado Lopes – M.José Lopes, J. Luis Nobre Costa, A. Caldeira

 

      

 

 

 

Camões ve Portekiiz Büyükelçiliği ile salon tahsisi için Yenimahalle Belediyesi başkanı sayın Fethi Yaşar’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

  

1. Kategori – 40 TL-Öğrenci 25 TL
2. Kategori – 30 TL-Öğrenci 20 TL