11 Aralık 2019 Çarşamba 19:30

Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu

FLÜT & ARP RESİTALİ

Şefika Kutluer, Flüt

Zeynep Öykü, Arp

PROGRAM:

Bach – Ibert – Ravel – Morlacchi – Faure – Drigo

Aynı zamanda ses mühendisi de olan çok yönlü sanatçı Arpist Zeynep Öykü ile Şefika Kutluer ilk kez birlikte bir proje gerçekleştiriyorlar. Sanatçılar;  Barok, Romantik ve Klasik dönemlerin Flüt ve Arp repertuarına kattığı farklı eserlerden oluşan bir program ile Ankaralı  sanatseverlerin karşısında…

 

Sunum: A. Refik Kutluer – Korumak için Tanımak Lazım ‘4

Etkinlikten önce; Şefika Kutluer’in festivali birlikte düzenlediği, işadamı, ekonomist eşi Refik Kutluer “Korumak için Tanımak Lazım” başlıklı bir sunum yapacaktır. Refik Kutluer; Kültürel değerlerimize sahip çıkmamız gerekliliğini hatırlatan sunumunun bu sene 4. Versiyonunu yapacak ve geçenlerde uluslararası arkeoloji dergisi “ Ancient Origins”de yayınlanmış olan Göbeklitepe makalesini özetleyecektir. Ancient Origins dergisi Kutluer’i yazarları arasına almıştır.

 

Zeynep Öykü, arpa geleneksel yollarla başlamamış, arpa olan tutkusunun peşinde dünyayı gezerek, tüm dünyadan farklı arp tekniklerini harmanlamış bir arpisttir. Arpı ilk kez çocukluğunda izlediği bir Japon filminde gördüğünde, çok uzak bir hayalden ibaretti. Taa ki Cambridge’de bir vitrinde arpı ilk kez yakından görene kadar.

Orada gördüğü ilk arp ile başlayan serüveni onu ilk olarak İrlanda’ya götürdü, kulaktan kulağa aktarılan kelt arpı geleneği ile tanıştı. Daha sonra Kaliforniya’da doğaçlama müzik üzerine çalışan arpist Susan Allen ile arpa daha farklı bir bakış açıdan bakmaya başladı. Klasik arp dünyasında ise yine bu türün en büyük isimleri, Fransa’da Isabelle Perrin, Marie Pierre Langlamet, Sylvain Blassel, Hollanda’da Erika Waardenburg, Ernestine Stoop ve Saskia Kingma, ve caz arpisti Rosetty de Ruiter ile çalıştı. Stüdyo deneyimlerinden memnun kalmadığı için arp eğitimi dışında, İngiltere’de Ses Mühendisliği alanında da eğitim aldı.

Arp ile yapılabileceklerin sınırını zorlamak isteğiyle, Amerika’lı Black Metal grubu Wolves in the Throne Room, Finlandiya’lı Senfonik Metal grubu Imperia, Finlandiya’lı Hard Rock grubu Lazy Bones’un albümlerine çaldı, Osmanlı saray müziği ve danslarının izini süren Taksim Taksim isimli projede dansçı Berrak Yedek, tanburi Murat Aydemir ve neyzen Salih Bilgin gibi isimlerin yanında yer aldı. Yine başka bir ilk olarak, Açık Radyo’daki 47tel2el isimli programı ile arp tarihi ve geleneklerini Türkiye’ye tanıttı.

Şu an Istanbul’daki stüdyosunda eğitim vermekte, arpın tanınırlığını arttırma misyonu ile konserler vermektedir. Barok müzik üzerine yoğunlaşan sanatçının “1685” isimli, Bach, Handel ve Scarlatti’nin eserleri üzerine yoğunlaşan ilk solo albümü 2020 yılında piyasaya sürülecektir.

New York Times eleştirmenlerince “Sihirli Flüt” olarak anılan Uluslararası flüt solistimiz Şefika Kutluer Unicef’in iyi niyet elçisi olarak çocuklar için dünya çapında birçok etkinliğe imza attı; İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”)  “İtalyan Devlet Nişanı”,  “Avusturya Cumhuriyeti  Altın Liyakat Nişanı” , “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve “Slovakya Cumhuriyeti Altın Devlet Şeref Madalyası”  sahibi.

Şefika Kutluer, ayrıca; Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”nü bu ödülün ilk ihdas edildiği sene alan sanatçımız. Şefika Kutluer’in Berlin Filarmoni ile kaydettiği 2 ve İngiliz Royal Filarmoni orkestrası ile kaydettiği bir albüm dahil dünya çapında dağıtımda olan ve çok ilgi gören 17 albümü bulunmaktadır.

Şefika Kutluer bugüne kadar birçok önemli orkestra ile klasik müziğin en önemli eserlerini kaydederek CD’ler çıkarırken farklı eşlikçiler ile birçok farklı CD projesi de gerçekleştirmiştir. Senfonik orkestralar, Gitar, Piyano ve trio eşliğinde Klasik’ten Caz’a Tangolardan Fado’lara, Bach’tan Mevlana’ya, Ninnilerden Mozart’a birçok farklı içerik ve renkte konserler ve kayıtlar yapmıştır. 5 kıtada sayısız konser veren Kutluer sürekli yeni projeler geliştirmektedir. 

Biletler Biletix

Protokol: 80 TL
1. Kategori – 40 TL-Öğrenci 25 TL
2. Kategori – 30 TL-Öğrenci 25 TL

Salon Tahsisi için Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’ne teşekkür ederiz.