10 Ekim 2010

UNESCO PONTES FESTİVALİ KONSERİ(17:00)

Virtuosi di Praga Orkestrası
Solist: Şefika Kutluer, Flüt
Şef: Oldřich Vlček

PROGRAM:

W. A. Mozart: Divertimento D major, K136

Bach – A minor Flüt Konçerto 1056

Solist: Şefika Kutluer

Mercadente Flüt Konçerto yaylılar için

Solist: Şefika Kutluer

 

—— Ara ——-

 

L. Janacek: Yaylılar için Suit

M. Kocab: Musica per Virtuosi

E. H. Grieg: Holberg Suit

Virtuosi di Praga Orkestrası Hakkında:

Şef Oldrich Vlcek yönetimindeki orkestra Unesco Pontes Festivali’nin sürekli orkestrasıdır.
Pontes Festivali her yıl Avrupa’da Unesco koruması altındaki kentlerde düzenlenen, din ve ırk farkı gözetmeksizin bütün insanlar arasındaki sevgi bağını güçlendirmeyi ve ülkeler arasındaki sınırları müziğin gücü ile kaldırmayı amaçlayan bir festivaldir.

Şefika Kutluer geçtiğimiz yıllarda Türkiye’deki Unesco koruması altındaki kentleri de festival kapsamına aldırmıştı. Türkiye’deki Unesco festivali çerçevesindeki ilk konser 6 Kasım 2008’de İstanbul’da Kutluer’in solistliğinde Aya İrini’de gerçekleşmiş ve çok ses getirmişti.

Bu yıl Unesco Pontes Festivali çerçevesinde Türkiye’de verilecek ilk konser 9 Ekim 2010 Cumartesi akşamı Alanya’da Prag Virtüözleri orkestrası eşliğinde Şefika Kutluer tarafından gerçekleştiriliyor. Alanya kalesi Unesco koruması altına girmek için açıklanan aday listesinde bulunuyor ve esas listeye girmek için büyük çaba sarf ediliyor.
Oldrich Vlcek yönetimindeki “Virtuosi di Praga” orkestrası ve Şefika Kutluer 10 Ekim’de, “1.Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”nde Ankaralı müzikseverlere sesleneceklerdir. Kutluer Unesco’nun dikkatini bu konserlerle Alanya ve Ankara’ya çekmeyi hedeflemektedir.

Salon tahsisi için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür ederiz.