1 Ekim Pazartesi

Kore Geleneksel Milli Orkestrası

Ülkemize ilk kez gelecek olan Kore Geleneksel Milli Orkestrası geleneksel kıyafetleri ile geleneksel Kore enstrümanlarını çalan müzisyen ve dansçılardan oluşmaktadır. Geleneksel Kore müziğinin en güzel örneklerinin seslendirileceği konserde Kore Orkestrası “Dünya’ya Huzur için Dua” isimli bir müzik ve dans performansı sergileyeceklerdir. Bu programda Kore danslarını ve enstrümantal Kore müziklerini tadacaksınız. Öyküye göre; bir gün kütü şeyler olmakta ve barış içindeki dünyayı karanlık kaplamaktadır. İnsanlar bu kötülüğün üstesinden gelebilmek için danslar ve enstrümantal müzik eşliğinde dua etmeye başlarlar. Sonunda huzura ve keyfe ulaşırlar ve dünya tek bir topluluk olur.

 

The National Center for Korean Traditional Performing Arts in Busan opened on October 28, 2008 to preserve and build on the traditional performing arts of the southeastern part of Korea and Busan, an international maritime city and hub of the Asia-Pacific region. It is a multi-functional national culture and art organization that oversees performances, education, and research, and is implementing a wide array of projects so that local residents can enjoy the beauty of traditional performing arts, which completely embody the unique sentiments of the region. These projects will strengthen the harmony among the regional citizenry, build their cultural pride, and facilitate the development of the regional culture.

The center will produce unique performances of the utmost elegance based on Busan’s rich traditional cultural resources, making Busan a major presence in culture and the arts, and taking a leading role in the globalization of Korea’s traditional culture.